Popstjärnans Ferrari gasar iväg på auktion

1972 Ferrari Dino 246 GTS drar iväg på auktion.
1972 Ferrari Dino 246 GTS drar iväg på auktion. (Foto: Bring a Trailer)
Johan Augustin
Johan Augustin
Uppdaterad: 13 juni 2024Publicerad: 06 juni 2024

Popstjärnan Cher har inte kört sin 1972 Ferrari Dino 246 GTS på många år. Trots det är intresset enormt och sportbilen gasar redan iväg på auktionen.

Det har gått 50 år sedan Cher satt vid ratten till sin 1972 Ferrari Dino 246 GTS, och sportbilen har bytt några ägare sedan dess.

Trots det är det ett riktigt kap vi pratar om eftersom “Dinon” är väldigt välbevarad.

Stjärnglansen kommer sig av det faktum att Cher faktiskt har varit ägare till sin Ferrari, och att den är i fint skick. Intresset har således varit stort kring auktionen Bring a Trailer.

Det är en välbevarad Ferrari som tidigare kördes av Cher.
Det är en välbevarad “Dino” som tidigare kördes av Cher. (Foto: Bring a Trailer)

Het auktion

Budet ligger i nuläget på en halv miljon dollar och kan gå upp betydligt innan auktionen är över den 10 juni, enligt Robb Report.

206 GT var Ferraris svar på Porsche 911, uppkallad efter grundaren Enzo Ferraris bortgångne son Dino, och 246:an var märkets första modell som började säljas i höga antal.

Det var V-6:an som fick fart på försäljningen, först genom 206:an och sedan med en större motor genom 246:an 1969.

Klassiskt Ferrari i svart och rött.
Klassiskt Ferrari i svart och rött. (Foto: Bring a Trailer)

Den större V-6:an har 189 hästkrafter, och är kopplad till en femväxlad manuell växellåda, vilket pressar upp toppfarten till runt 235 kilometer i timmen.

Det är stort intresse kring denna 1972 Ferrari Dino 246 GTS.
Det är stort intresse kring denna 1972 Ferrari Dino 246 GTS. (Foto: Bring a Trailer)

Läs även:

Bugatti chockar världen med ny hypersportbil. Dagens PS

Ferrari ser ökad efterfrågan på 22-miljonersbilen. Dagens PS

Ferrari 12Cilindri: Välkommen till en ny röd värld. Dagens PS

Johan Augustin
Johan Augustin

Reporter på Dagens PS baserad i Sydney, Australien. Lång erfarenhet av resereportage.

Johan Augustin
Johan Augustin