Ferraris första helt eldrivna modell närmar sig. Nu har tillverkaren meddelat ett preliminärt startdatum för leveranserna.
Ferraris nya era: Då kommer deras första elbil


Mest läst i kategorin
Den italienska sportbilstillverkaren Ferrari har satt ett tydligt startdatum för sin allra första elbil. Nu står det klart att de första leveranserna av den efterlängtade modellen kommer att ske under hösten 2026, skriver Reuters.
Beskedet kommer direkt från företagets vd, Benedetto Vigna, i samband med presentationen av kvartalsrapporten. Innan dess kommer dock “hjärtat” i den nya elbilen att visas upp i oktober i år, vilket följs av en fullständig premiär under våren nästa år.

Jättebud från Geely: Vill köpa loss lyxmärket Zeekr – för miljarder
Geely gör ett oväntat drag på marknaden. Ett bud har lagts som kan skaka om elbilssektorn. Läs mer om affären. Den kinesiska fordonstillverkaren Geely har
Ferraris tidsplan för elbilen avslöjad
Under företagets kapitalmarknadsdag den 9 oktober kommer Ferrari att presentera den “teknologiska kärnan” i sin kommande elbil skriver Robb Report. Detta tros innefatta drivlinan och batterisystemet. Världspremiären för själva fordonet är planerad till våren 2026. Bara några månader senare, i oktober samma år, räknar Ferrari med att kunna påbörja leveranserna till de första kunderna.
“Leveranserna kommer att påbörjas bara några månader efter det, i oktober 2026,” ska Vigna ha sagt till analytiker efter telefonkonferensen.

Senaste nytt
Förseningar i sikte?
Även om det har varit känt att Ferrari arbetar på en elbil, är detta första gången som företaget officiellt kommunicerar en tidtabell för lanseringen. Enligt nyhetsbyrån Reuters spekuleras det i att projektet kan ha drabbats av vissa förseningar.
Tidigare förväntades det att inte bara drivlinan, utan hela den elektriska modellen, skulle ha presenterats redan i höst.

FN agerar mot fusket – ska stoppa bilvärldens stora bluff
Manipulerade mätarställningar på begagnade bilar är ett växande problem. Nu vill FN sätta stopp – och i PS Studio förklarar Åsa Wallenrud varför det kan
Elbilsmarknaden i förändring
Ferraris intåg på elbilsmarknaden sker i en intressant tid. Flera biltillverkare som tidigare lanserade aggressiva elektrifieringsstrategier har nyligen dragit tillbaka sina ambitioner på grund av en svagare än förväntad efterfrågan från kunderna.
Exempel på detta är Aston Martin och Mercedes-Benz.
Ferrari har dock tydligt signalerat att de inte har några planer på att bli ett renodlat elbilsmärke. Företaget kommer att fortsätta erbjuda modeller med både bensin- och hybridteknik, även efter att deras första elbil snart debuterat.

Stark ekonomi trots utmaningar
Ferraris finansiella ställning ger dem också en större flexibilitet än många av konkurrenterna. Trots att företaget varnar för att eventuella tullar från USA kan påverka vinstmarginalerna negativt under 2025, har de inte sett något behov av att justera sin prognos för helåret, som ligger på en vinst före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar (EBITDA) på minst 33,4 miljarder svenska kronor (2,68 miljarder euro).
För det första kvartalet redovisade Ferrari en ökning av kärnintäkterna med 15 procent och en omsättningsökning på 13 procent jämfört med föregående år.

Detta är Källenius “sista chans” att leda Mercedes
Mercedes-Benz står inför tuffa utmaningar och på den virtuella bolagsstämman riktades skarp kritik mot ledningen. En stor aktieägare uppmanade vd Ola
Nya modeller driver tillväxt
Resultatet för det första kvartalet, som landade på 7,7 miljarder svenska kronor (693 miljoner euro), drevs bland annat av en mer exklusiv produktportfölj med modeller som SF90XX-familjen, 12Cilindri och 499P Modificata. Dessutom har en ökad efterfrågan på personliga anpassningar från köparna och en starkare försäljning på mer lönsamma marknader, särskilt i Nord- och Sydamerika, bidragit positivt.

“Vi fortsätter att berika vårt produktutbud,” konstaterade Vigna.
Nyligen presenterade Ferrari även den nya laddhybridmodellen 296 Speciale och dess cabrioletversion. Totalt planerar företaget att lansera sex nya modeller under året, inklusive den nu bekräftade elbilen.

“För alldagligt!” – Därför får Tesla nobben för namnet
Teslas framtidsplaner får en oväntad vändning. Myndigheterna sätter nu käppar i hjulet för det uppmärksammade namnet Robotaxi. Amerikanska patent- och
Läs också:
Polisens hundar plågas i de nya hundförarbilarna. News 55
Nu kommer 7,9 miljarder rullandes till svenska pensionärer. E55
Dömda spenderar miljoner för att benådas av Trump. Realtid

Teknik- och motorentusiast som bevakar bilvärlden.

Teknik- och motorentusiast som bevakar bilvärlden.