Dagens PS

Bilen som folket älskar - storslam i tävling

Läsarna har sagt sitt och Alfa Romeo Giulia sopar banan med konkurrenterna i den stora bilundersökningen. (Foto: TT)
Alfa Romeo Giulia sopar banan med konkurrenterna i den stora bilunderöskningen. (Foto: TT)

193.250 personer, varav 1.887 i Sverige, deltog i undersökningen.

17 biltidningar står bakom bilbarometern, som varje år görs i 15 länder och där Alfa Romeo Giulia nu koras som den mest attraktiva bilen i mellanklassen, berättar tidningen auto motor & sport, en av de medverkande tidningarna.

Enligt artikeln så utklassar Alfa Romeo Giulia sina konkurrenter med 17,5 procent av läsarnas röster (bilen som kom tvåa i tävlingen fick 8 procent av rösterna).

Även i designkategorin hamnar Alfa Romeo på delad förstaplats, framgår det.

När det gäller Alfa Romeo Giulia har den redan ”utsetts till Årets Bil i hemlandet Italien med god marginal, men också blivit vald till snyggaste bilen i den prestigefyllda tyska tävlingen Gyllene Ratten. Dessutom har toppmodellen Giulia Quadrifoglio satt en rekordtid på Nürburgring”, skriver auto motor & sport, som uppger att priserna för den populära bilen börjar på 305.000 kronor i Sverige.

Ola Söderlund

Journalist som bevakar privatekonomi, näringsliv, börs och världspolitik. Försöker göra det obegripliga begripligt.

Ola Söderlund

Journalist som bevakar privatekonomi, näringsliv, börs och världspolitik. Försöker göra det obegripliga begripligt.

Mest lästa i kategorin