Börsnoteringsaktuella Uber fortsätter att minska ned sin tillväxt. Tillväxten i det fjärde kvartalet är den lägsta sedan företaget började offentliggöra siffror för två år sedan.
Uber fortsätter att bromsa in


Finwire
Uppdaterad: 18 feb. 2019Publicerad: 18 feb. 2019
ANNONS
Mest läst i kategorin
ANNONS
I det fjärde kvartalet ökade omsättningen med 25 procent till 3 miljarder dollar. I det tredje kvartalet växte tech-bolaget med 38 procent och i det första med 70 procent, enligt Wall Street Journal.
Förlusten blev 865 miljoner dollar, ned från 1,07 miljarder i det tredje kvartalet. Helårsförlusten blev 3,3 miljarder dollar, en förbättring från 4,5 miljarder i förlust 2017. Samtidigt har Uber gjort sig av med flera verksamheter såsom Ryssland och Sydostasien.
Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:

Finwire
Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Finwire
Nyheter producerade i samarbete med Finwire
ANNONS
BLACK WEEKS Spara upp till 54% på Verisure hemlarm

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet
Räkna ut ditt pris!
ANNONS
ANNONS








