Dagens PS

Kina tar järngrepp om tredje världen och deras råvaror

Kinas grepp över tredje värden
Det är snarare strypgrepp än järngrepp som är relevant liknelse över Kinas relation med sina låntagare i tredje världen. Kina kan diktera villkoren. I synnerhet över råvarorna som det är gott om i dessa länder. (Foto: Unsplash)
Investerardygnet
Investerardygnet
Uppdaterad: 07 sep. 2022Publicerad: 07 sep. 2022

Även om det har varit känt att Kina har flertalet länder i Afrika och Asien i ett järngrepp till följd av låneskulder så är ändå Världsbankens uppdaterade analys en överraskning

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Enligt Världsbanken så sitter Kina på hela 37 procent av de räntebärande skulderna till låginkomstländer.

Övriga långivare, som till exempel Sverige, svarar bara för 24 procent av deras belåning.

1 800 miljarder i lån

Skulderna har, enligt Världsbanken, ökat rejält på grund av det så kallade “New Silk Road” project,  som byggt nya vägar och hamnar sammankopplade med Kina.

Men det är inga snälla lån. De tar högre ränta än andra länder och har kortare återbetalningstid än till exempel lån från Internationella valutafonden.

ANNONS

Senaste nytt

Tre gånger så hög utlåning på tio år

Totalt har de lånat ut hela 1 800 miljarder kronor till de fattigaste länderna. Det är en ökning från 450 miljarder kronor 2010.

Enorma skulder till Kina

Källa: Statista/Världsbanken

Kina sitter på nästan halva BNP

ANNONS

Högst lån i absoluta tal har Pakistan med 880 miljarder följt av Angola med 375 miljarder kronor.

Men det skrämmande är att lånens andel av BNI (bruttonationalinkomsten och i pengar snarlik BNP) i vissa fall är extremt hög.

I länder som Djibouti och Angola motsvarar lånen till Kina över 40 procent av BNI. I rika svenskars semesterparadis Maldiverna är andelen 38 procent.

Lydriken till Kina

Det är snarare strypgrepp än järngrepp som är relevant liknelse över relationen länderna emellan.

Kina kan diktera villkoren. I synnerhet över råvarorna som det av en händelse är gott om i dessa länder.

Här vill det till att västvärlden flyttar fram sina positioner om de inte vill se fattiga råvaruländer bli lydriken till Kina.

Relaterade artiklar:

Allt fler svenska företag fimpar Kina. Dagens PS

ANNONS
Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS