Konkurserna minskar något i Sverige. Minskningen i april var 1 procent och det är tredje gången i år statistiken visar en nedgång.
Tredje gången gillt när konkurserna minskar


Mest läst i kategorin
Under april 2025 försattes 938 svenska aktiebolag i konkurs enligt färsk statistik från Creditsafe.
Det är en minskning med 1 procent jämfört med april 2024 och tredje gången i år som konkurssiffrorna visar en nedgång.
De 938 aktiebolag som gick i konkurs april kan jämföras med 952 under april 2024 och 547 under april 2023.
Omräknat i procent innebär årets siffra alltså en minskning med 1 procent mot 2024 men en ökning med 71 procent mot april 2023.
Finansmannen i konkurs – igen. Dagens PS
”Fortsatt ansträngt”
Det är en tydlig indikation på att konkursläget fortsatt är ansträngt, menar Creditsafe.
”Det är positivt att konkurserna inte ökar ytterligare från de redan höga nivåer vi sett senaste året. Vi hoppas fortfarande på en tydligare vändning under andra halvan av året, men mycket tyder nu på att återhämtningen dröjer”, säger Henrik Jacobsson, vd för Creditsafe.
”Konsumtionen är fortsatt dämpad och osäkerheten i världen påverkar svenskt näringsliv”, tillägger han.
Under årets första tredjedel, januari-april, har totalt 3 710 aktiebolag gått i konkurs, även det en marginell minskning från 3 754 motsvarande period 2024.
Däremot har fler anställda berörts i år. 15 600 anställda har påverkats av konkurser hittills i år, en ökning med 26 procent jämfört med 2024.
Senaste nytt
Tufft för hotell och restaurang
Hotell och restaurang är den bransch som sett störst uppgång i konkurser hittills i år, en ökning med 13 procent jämfört med motsvarande period i fjol.
Bilverkstäder och detaljhandel kommer därnäst, med en ökning för båda med 11 procent.
Samtidigt syns nedgångar i konkurser framför allt för konsultbyråer, minus 10 procent, bilhandel (minus 6) och byggsektorn (minus 4).
”Det är framför allt inom de branscher som hade kraftiga uppgångar förra året – som nedgången nu märks tydligast”, förklarar Henrik Jacobsson.
Det är, om man uttrycker sig så, ”färdigkonkursat” redan i de branscherna.
Sett till utvecklingen under april var det störst ökningar inom åkerier och fastighetsbolag, medan bilhandlare, e-handeln och detaljhandeln minskar.
Månadens största konkurs blev den börsnoterade e-handelsaktören Ecom Teams, tidigare känd som Footway, med en omsättning på närmare 800 miljoner. Bolaget hade inlett en företagsrekonstruktion, där banken sedan drog tillbaka sitt stöd.
Ecom Teams har drivit flera välkända webbutiker på den svenska marknaden, däribland Sportamore, Stayhard och Heppo.
Konkurser för solcellsföretag
Bland de största konkurserna återfinns också två solcellsföretag – Sun4Energy Sweden samt Niutech sol och energi – båda dotterbolag till Niutech Group, med en sammanlagd omsättning på 317 miljoner.
Därefter kom byggentreprenören RR bygg i Göteborg (Rolf & Robert bygg AB) med en omsättning på 162 miljoner. Fjärde och femte plats blev två bilhandlare i Stockholms-området.
24 procent av de aktiebolag som gick i konkurs april hade skatteanstånd men förmådde alltså inte betala sina skatter.
Bland de större bolagen, de med omsättning över 10 miljoner kronor, var andelen närmare 60 procent.
Stort byggbolag i konkurs – omsatte 152 miljoner. Dagens PS
150 konkurser – ur en och samma bedrägerihärva. Realtid
Rekordmånga gick i konkurs 2024 men köpkraften växer. E55

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.