Dagens PS

Tre elbolag fälls: "Vilseledande marknadsföring"

Konsumentverket drog tre elbolag inför domstol för vilseledande marknadsföring - alla tre fäls
KO drog tre elbolag inför domstol för vilseledande marknadsföring och får nu rätt i alla tre fallen. Bolagen fälls och får höga viten lagda på sig. (Foto: Johan Nilsson/TT)

För ett år sedan drog KO tre elbolag inför domstol. Nu har domarna kommit och samtliga bolag fälls för vilseledande marknadsföring.

Det var i juni förra året vi kunde rapportera om hur tre elbolag i samma koncern drogs inför domstol av Konsumentverket.

Alla tre hade enligt verket vilselett sina konsumenter om elpriser.

Det var de tre bolaget Stockholms elbolag, Cheap Energy och Svealands elbolag som drogs inför domstol.

Alla tre ingår i koncernen Elify Energy Group och har alla lovat sina kunder rabatt och bra pris på elavtalen.

KO drar tre elbolag inför domstol. Dagens PS

Kraftigt dyrare efter ett år

Rabatten löpte 12 månader, men elbolagen har inte informerat om att priset på elen stiger rejält efter detta inledande år.

”De här företagen agerar helt oacceptabelt. Det är inte undra på att kunderna känner sig lurade. Man lockar med lågt pris och rabatt, men döljer det faktum att priset blir ett helt annat efter det första året”, sade Kristofer Johannesson, biträdande KO, då.

Ger KO rätt mot elbolagen

KO tog företagen till Patent- och marknadsdomstolen som nu ger KO rätt mot elbolagen.

Företagen har vilselett kunderna och brutit mot marknadsföringslagen, slår domstolen fast.

”Det är bra att domstolen är så tydlig med att företagen har gjort fel. Vi vet att korrekt och tydlig information om priset är mycket viktigt när konsumenter ska välja elbolag”, säger Kristofer Johannesson efter domarna.

KO: Kända företagen som vilseleder kunderna. Dagens PS

Vajar extra nöjt i dag? Konsumentverket drog tre elbolag inför domstol och får nu rätt i alla tre fallen. Bolagen fälls för vilseledande marknadsföring. (Foto: Patrik Lundin/TT)

Kan kosta bolagen 3×2 miljoner

Om de tre elbolagen bryter mot domstolens förbud av marknadsföring som vilseleder om priset kan de dömas att betala ett vite på 2 miljoner kronor vardera.

Det är inte första gången som ett elbolag i Elify-koncernen hamnat i domstol.

Stockholms elbolag fälldes 2022 i Patent- och marknadsdomstolen för att bland annat ha låtsats ringa från konsumentens befintliga elleverantör.

Icas argument: ”Inga bluffreor på spagetti”. Dagens PS

Mest lästa i kategorin