Boozt lanserar kategorin Home under fjärde kvartalet i år. “Viktigt steg”.
Onlinebutiken Boozt satsar på heminredning


Mest läst i kategorin
Branschtidningen Dagens Handel rapporterar, med hänvisning till ett pressmeddelande, att e-handlare Boozt kliver in på heminredningsmarknaden under Q4.
Under de kommande fem åren är planen att heminredning ska bli en av e-handlarens största kategorier.
“Vår lansering av kategorin Home är ett viktigt steg i satsningen att bygga en fulländad varuhusupplevelse online. Att kunna handla aktuella märkesprodukter i kompletterande kategorier smidigt och enkelt. Detta kommer att stärka upplevelsen ytterligare för våra kunder som under de senaste åren handlat allt mer från kategorier som kompletterar kärnsortimentet mode; Barn, Sport och Beauty”, säger Hermann Haraldsson, vd, i en kommentar.
Boozt säljer i dag modekläder online och Dagens PS berättade måndagen den 26 oktober 2020 att Boozt, som redan är noterat på Stockholmsbörsen, har för avsikt att genomföra en notering även på Nasdaq Copenhagen.

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet









