Dagens PS

Ikea säljer sina fabriker i Ryssland

Ikea Ryssland
Svenska möbeljätten Ikea säljer sina fyra fabriker i Ryssland och skalar ner i Belarus, enligt ett pressmeddelande. (Foto: TT)

Svenska möbeljätten Ikea säljer sina fyra fabriker i Ryssland och skalar ner i Belarus, enligt ett pressmeddelande.

Företaget ser ingen möjlighet inom överskådlig tid att återuppta sina affärsverksamheter i Ryssland och Belarus.

Bakgrunden är sanktionerna mot Ryssland genom invasionen och det pågående kriget i Ukraina.

Ikea och Ingka tog beslut 3 mars om att pausa sina verksamheter i Ryssland och Belarus.

Medarbetare på berörda fabriker garanterades i samband med stoppen sex månadslöner och grundläggande förmåner.

Ikea: Många medarbetare i Ryssland kommer att sägas upp

Nu har möbeljätten bestämt att försäljningen i Ryssland förblir stängd, antalet anställda minskas och kommer att påverka många medarbetare.

Inter Ikeas fabriker, fyra till antalet, ska säljas och Ingka säljer samtidigt ut sina heminredningsprodukter i Ryssland.

Processen att hitta nya ägare till fabrikerna i Ryssland har inletts och åtgärder vidtagits för att skala ner verksamheterna både i Ryssland och Belarus.

Där till fortsätter stoppet av import och export av produkter till och från Ryssland och Belarus.

”De två av Inter Ikea ägda inköps- och logistikkontoren i Moskva och i Minsk kommer att stängas permanent”, skriver Ikea.

Läs även: Ikea tvärvänder – stänger i Ryssland och Belarus

Ola Söderlund

Journalist som bevakar privatekonomi, näringsliv, börs och världspolitik. Försöker göra det obegripliga begripligt.

Ola Söderlund

Journalist som bevakar privatekonomi, näringsliv, börs och världspolitik. Försöker göra det obegripliga begripligt.

Mest lästa i kategorin