Dagens PS

FI varnar för nya bedragare – listan

FI varnar för nya bedragare - här är listan
Moa Langemark, Finansinspektionen, konstaterar att FI inte sitter med armarna i kors när det gäller att bekämpa de bedragare som opererar. (Foto: Linus Sundahl-Djerf/AP-TT)
Torbjörn Karlgren
Torbjörn Karlgren
Uppdaterad: 10 apr. 2025Publicerad: 10 apr. 2025

Finansinspektionen varnar för åtta nya företagsnamn bedragare använder för att lura svenskar. Hittills i år har man varnat för 21 företag.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Det var så sent som i slutet av mars som Finansinspektionen senast varnade för nya skojare och bedragare.

Efter att i november 2024 ha varnat för fyra bolag gick man efter årsskiftet ut och varnade för ytterligare sex påhittade bolagsnamn bedragare dolde sig bakom och i slutet av mars ytterligare åtta.

”Bedragare använder sig ofta av påhittade företag för att lura sina offer på pengar”, konstaterar FI när man nu varnar för åtta nya företagsnamn under vilka man arbetar utan tillstånd.

Finansinspektionen varnar för nya skojare. Dagens PS

”Ständigt nya sätt”

”Bedragarna hittar ständigt nya sätt och arbetar under nya namn för att luras på pengar. Det är viktigt att aldrig föra över pengar till företag du inte känner till”, konstaterade Moa Langemark, konsumentskyddsekonom hos FI.

Nu är det dags att fylla på listan. Finansinspektionen varnar för åtta nya företagsnamn bedragare använder för att lura svenskar.

Det gör de genom att säga sig ge erbjudanden om investeringar och lån mot en avgift.

”Vi uppmanar konsumenter att alltid kolla upp företag innan man gör affärer med dem”, skriver FI.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

Saknar tillstånd

De åtta nya företagsnamn som bedragare använder hittar du längst ned i texten. Det är hittepå-namn och företag som inte har något tillstånd att bedriva finansiell verksamhet i Sverige.

”De så kallade företagen ägnar sig åt rena bedrägerier med syfte att lura konsumenter på pengar på olika sätt. Det är viktigt att aldrig föra över pengar till företag du inte känner till”, säger Moa Langemark.

”Genom att söka i vårt företagsregister kan du kontrollera om ett visst företag har fått tillstånd från oss och i vår varningslista hittar du alla företagsnamn som vi varnar för” tipsar hon.

Få dagens viktigaste nyheter från Dagens PS. Prenumerera på våra nyhetsbrev.

Samarbetar internationellt

Hittills i år har Finansinspektionen varnat för 21 falska företag. Finansinspektionen samarbetar med Iosco, Internationella organisationen för värdepapperstillsyn, som har en databas med varningar utfärdade av myndigheter över hela världen, inklusive de som kommer från svenska FI.

Listan/Åtta nya företagsnamn bedragare använder

Lendix Finanx

ANNONS

Valbury Capital

Group/Maxrich Ltd

CTI Market/Maxrich Group

Luxampros LTD/Luxan Capital

EU-LOAN.com

Econam

Aquila Markets

(Källa: Finansinspektionen)

Fem råd från Finansinspektionen för att inte bli lurad

ANNONS

Det finns inga snabba, enkla och säkra investeringar.

Var skeptisk till alla som erbjuder dig investeringar på sociala medier, telefon eller mejl.

Gör aldrig affärer med företag du inte känner till.

Var försiktig med ditt bank-id och släpp inte in okända i datorn.

Kontrollera att företaget har tillstånd från FI och undvik företag på varningslistan.

(Källa: Finansinspektionen)

Finansinspektionen: Fråga inte AI om bästa investering. Dagens PS

Finansinspektionen bötfäller investerare för 135 regelbrott. Realtid

Finansinspektionen utreder svensk nätbank för penningtvätt. E55

ANNONS
Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Torbjörn Karlgren
Torbjörn Karlgren

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

Torbjörn Karlgren
Torbjörn Karlgren

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS