Dagens PS

Enklare bolån – FI ställer nya krav

FI
Det kommer nya krav från FI i september. (Foto: TT)
Johan Augustin
Johan Augustin
Uppdaterad: 21 feb. 2024Publicerad: 21 feb. 2024

Det ska gå snabbt för bankkunder att få ett digitalt amorteringsunderlag. Det har Finansinspektionen bestämt, som nu sätter upp nya krav i höst.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Det nya regelverket börjar gälla från 1 september i år.

Det går ut på att bankerna och andra bolåneföretag både ska kunna ta emot och lämna ett amorteringsunderlag digitalt. Det ska gå snabbt och enkelt, har FI bestämt.

Amorteringsunderlag i fokus

Missbruket kring amorteringsunderlag som kan gynna bankerna ska därmed minskas, samtidigt som konkurrensen mellan bankerna kan öka.

“Detta är en konkret åtgärd för att stärka konsumenternas ställning på bolånemarknaden. Kunder upplever att det kan vara svårt att påverka sin situation och att det kan vara besvärligt att flytta sitt bolån,” uppger Daniel Barr, generaldirektör på FI, i ett pressmeddelande.

Långsamma processer

Fram till nu har det i vissa fall varit problem för kunder att få digitala underlag, vilket det nu alltså ska bli ändring på. Många har upplevt långsamma processer vid till exempel byte av banker, där ett amorteringsunderlag alltid krävs.

“En orsak bedöms vara att långivarna av olika anledningar försenar eller försvårar för kunderna att få ut amorteringsunderlaget”, klargör Daniel Barr.

Läs även:

ANNONS

Europas största banker slår nya vinstrekord – Dagens PS

Bankerna tar ut högre vinster på bolånet – experternas råd – Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Johan Augustin
Johan Augustin

Reporter på Dagens PS baserad i Sydney, Australien. Lång erfarenhet av resereportage.

Johan Augustin
Johan Augustin

Reporter på Dagens PS baserad i Sydney, Australien. Lång erfarenhet av resereportage.

ANNONS
Jämför billigaste bolån

Compricer är Sveriges största jämförelsetjänst för privatekonomi. Klicka här för att jämföra Sveriges billigaste bolån.

Jämför här
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
Spela klippet

Sänkta sparskatten: Unga redo att spara mer

Efter tolvslaget på nyårsnatten blev det skattefritt att spara 150 000 kronor på ett så kallat ISK-konto. Den sänkta sparskatten lockar särskilt unga att vilja spara mer. Det visar en undersökning från nätmäklaren Nordnet där sex av tio unga uppger att de kommer att öka sitt sparande i spåren av skattesänkningen. Goda nyheter för regeringen […]