Den amerikanske presidenten Donald Trump hotade, i en serie av tweets under midsommarafton, europeiska biltillverkare med tariffer på 20 procent för bilar som säljs men inte producerats i USA.
EU-kommissionär varnar Donald Trump


Finwire
Uppdaterad: 25 juni 2018Publicerad: 25 juni 2018
ANNONS
Mest läst i kategorin
ANNONS
Utspelet kom som svar på de EU-tullar på amerikanska varor som började gälla på midsommaraftonen.
Nu svarar Finlands EU-kommissionär Jyrki Katainen i en artikel i den franska tidningen Le Monde att om amerikanerna ytterligare eskalerar handelskriget så kommer EU tvingas svara med liknande mynt.
“Om de fortsätter höja tariffer, då har vi inget annat val än att svara. Vi vill inte ha någon diskussion via sociala- eller andra medier. Vi måste få stopp på upptrappningen”, säger Katainen till Le Monde.
Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:

Finwire
Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Finwire
Nyheter producerade i samarbete med Finwire
ANNONS
BLACK WEEKS Spara upp till 54% på Verisure hemlarm

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet
Räkna ut ditt pris!
ANNONS
ANNONS
Senaste nytt
ANNONS
ANNONS









