Dagens PS

SJ:s kvartalsrapport går som tåget

SJ visar upp ett mycket positivt resultat (foto: TT)
Jonas Carlsson
Jonas Carlsson
Uppdaterad: 23 okt. 2019Publicerad: 23 okt. 2019

SJ rusar fram för tillfället. Tågoperatören kan visa upp en dubbelt så stor vinst jämfört med samma kvartal ifjol.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

SvD Näringsliv skriver om kvartalsrapporten. Det statliga bolaget redovisar en vinst på 198 miljoner kronor före skatt under tredje kvartalet. Ifjol var vinsten endast 93 miljoner kronor under samma period.

Nettoomsättningen ligger på 2.048 kronor jämfört med 1.848 miljoner kronor ifjol.

Tåget kommer också oftare i tid. Den andel av tågen som är högst fem minuter försenade ökade från 75 procent till 82 procent för långdistanståg och för medeldistanståg ökade punktligheten till 93 procent jämfört med 88 procent ifjol.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Laddhybrid-kampanj hos Volkswagen
Volkswagen logo

Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt pris och lågt förmånsvärde.  


Se alla kampanjmodeller här!
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

Nu kommer vi behöva berätta vad vi har i lön för allt fler.
Spela klippet
Privatekonomi

Därför kommer EU tvinga dig berätta om din lön

14 okt. 2025
ANNONS
ANNONS