Dagens PS

Virus kan smitta H&M-rivalens produktion

Klädkedjan Primark, som är en konkurrent till H&M, kan få brist på vissa produkter till följd av coronaviruset. (Foto: TT)
Klädkedjan Primark, som är en konkurrent till H&M, kan få brist på vissa produkter till följd av coronaviruset. (Foto: TT)
Finwire
Finwire
Uppdaterad: 24 feb. 2020Publicerad: 24 feb. 2020

Associated British Foods, ABF, varnar för att den egna klädkedjan Primark, som är en konkurrent till H&M, senare under räkenskapsåret 2019-2020 kan få brist på vissa produkter till följd av coronaviruset. Det framgår av en uppdatering på måndagen.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Carl Bergkvist, chefsekonom på Stockholms handelskammare, tecknar en ljus bild av huvudstadens konkurrenssituation i en ny rapport.
Spela klippet

Ny rapport pekar ut Stockholm som bäst i Europa: "Ruskigt innovativ"

17 sep. 2025

Bristen kan uppstå från att de kinesiska fabrikerna som tillverkar plaggen fortsätter hålla stängt eller är igång med lägre kapacitet.

På kort sikt råder det däremot ingen brist då bolaget vanligtvis inför det kinesiska nyårsfirandet brukar fylla på lagren. Det nuvarande lagret räcker i flera månader, enligt ABF.

ANNONS

ABF, som även är verksamma inom socker och livsmedel, prognostiserar att intäktstillväxten och rörelseresultat under första halvåret blir bättre än fjolårets.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

ANNONS
Tjänstebilsfavoriten Tiguan laddhybrid R-Line SWE Edition
Volkswagen logo

Nya Tiguan laddhybrid R-Line är här. Med upp till 12 mils räckvidd helt på hel och snabbladdning på längre resor är den redo för alla dina äventyr.

 Se erbjudandet på SWE Edition här!
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS