Riksbanken meddelar att den svenska sedelproduktionen inte alls kommer att flyttas till Malta. Nyligen meddelade leverantören Crane att man lägger ned sedeltryckeriet i Tumba och fortsätter på Malta.
Riksbanken: "Sedlarna ska tryckas i Tumba"


Finwire
Uppdaterad: 18 maj 2018Publicerad: 18 maj 2018
ANNONS
Mest läst i kategorin
ANNONS
“I Riksbankens avtal med Crane AB står att sedlarna ska tryckas i Tumba. Det är inte aktuellt att flytta svensk sedelproduktion till Malta”, konstateras det i ett pressmeddelande.
Det innebär att Riksbanken arbetar för att hitta en lösning för den fortsatta produktionen av svenska sedlar.
Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:

Finwire
Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Finwire
Nyheter producerade i samarbete med Finwire
ANNONS
Alla dina digitala tillgångar. Ett konto.

På Bybit samlar du alla dina kryptotillgångar på ett och samma konto. Handla, låna och använd ditt saldo utan att flytta värde mellan plånböcker. En enklare, tydligare och mer flexibel handelsupplevelse. En ny standard.
Kom igång!
ANNONS
ANNONS
Senaste nytt
ANNONS
ANNONS









