Dagens PS

Trump Medias miljardförlust: Blöder pengar

Trump Media
Medan Trump har fullt upp på det politiska planet fortsätter hans medieimperium blöda pengar (Foto: Rick Bowmer/AP/TT)
Matilda Habbe
Matilda Habbe
Uppdaterad: 10 aug. 2024Publicerad: 10 aug. 2024

Donald Trumps sociala medie-satsning Truth Social hade några få veckor på toppen vid börsintroduktion. Efter det har det gått stadigt utför. Den senaste kvartalsrapporten visar mest mörker. 

ANNONS

Mest läst i kategorin

Carl Bergkvist, chefsekonom på Stockholms handelskammare, tecknar en ljus bild av huvudstadens konkurrenssituation i en ny rapport.
Spela klippet

Ny rapport pekar ut Stockholm som bäst i Europa: "Ruskigt innovativ"

17 sep. 2025

Trump Media kämpar, som vanligt, i motvind.

Med en intäktsminskning på 30 procent från samma period förra året landade intäkterna för andra kvartalet 2024 på blygsamma 836 900 dollar. Förlusten? En summa på över 16 miljoner dollar, enligt företagets senaste rapport.

ANNONS

Fallet i intäkter förklaras delvis av förändringar i företagets samarbete med en av sina annonsörer, skriver CNBC.

Trump Media har nämligen justerat sin intäktsfördelning i ett försök att stärka sin kortsiktiga ekonomi inför den planerade fusionen med Digital World Acquisition Corp.

Dyra advokater och satsningar på streaming

Det är dock inte bara annonsintäkterna som sviktar. Trump Media har haft höga kostnader kopplade till juridiska frågor kring den planerade fusionen, vilket har bidragit till det negativa resultatet. 

Dessutom har företaget spenderat över tre miljoner dollar på it-konsultationer och licenser för mjukvara som ska driva deras nya streamingtjänst, Truth+.

Truth+ lanserades i augusti 2024 och är en del av Trump Medias stora satsning på en egen TV-plattform. 

Företaget hoppas att denna investering ska ge avkastning på sikt.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
PS Partner

Tryggare än någonsin att köpa begagnad elbil

26 aug. 2025
Relevance växer
Spela klippet
PS Partner

Relevance: ”Vi växer, trots marknadsläget”

14 aug. 2025

Trump satsar – trots motvind

Även om de ekonomiska siffrorna ser dystra ut, verkar Trump Media och Donald Trump själv inte vara redo att kasta in handduken. Tvärtom fortsätter man satsa på nya projekt och på att växa sin plattform. 

Bolagets balansräkning ger utrymme för att fortsätta finansiera verksamheten och utveckla sina tjänster, något som man hoppas ska vända den mörka trenden.

Donald Trump har också fullt upp på det politiska planet, där han tillsammans med sin parhäst JD Vance står inför en intensiv valkampanj inför presidentvalet i november 2024. 

Här möter de demokraternas duo, Kamala Harris och Tim Walz, i en valrörelse som förväntas bli allt annat än lugn.

Läs också:

Trumps och Harris första debatt: “Vill ha två till”. Dagens PS

Trumps medieimperium fortsätter falla. Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Matilda Habbe
Matilda Habbe

Bevakar i huvudsak privatekonomi, pension och bostadsmarknad för Dagens PS. Brinner för att göra svåra ämnen begripliga.

Matilda Habbe
Matilda Habbe

Bevakar i huvudsak privatekonomi, pension och bostadsmarknad för Dagens PS. Brinner för att göra svåra ämnen begripliga.

ANNONS
Laddhybrid-kampanj hos Volkswagen
Volkswagen logo

Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt pris och lågt förmånsvärde.  


Se alla kampanjmodeller här!
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

David och Emma
Spela klippet
PS Studio

Globala fonder är inte så globala som du tror

17 sep. 2025
ANNONS
ANNONS