Dagens PS

Sydkorea överväger skatt på AI – börsen skakar till

samsung
Samsung är en jätte i Sydkoreas näringsliv, men de har väckt en hel del missnöje. (Foto: AP/TT).

Ska AI-bolag tvingas betala en del av vinsterna till medborgare? Det tycktes en högt uppsatt chef i Sydkorea antyda.

Växande vinster hos Sydkoreas halvledarjättar har fått igång debatten om hur inkomsterna från den snabba teknikutvecklingen ska fördelas.

Den debatten eldades på ytterligare av presidentkansliets politiske chef Kim Yong-beom.

Han menade att staten bör överväga någon form av medborgarutdelning finansierad av de ökade skatteintäkter som skapats genom AI-industrins expansion.

Förtydligade sitt uttalande

Det tolkades som att den sydkoreanska regeringen öppnar för att använda ökade skatteintäkter från AI-boomen till direkta utbetalningar till medborgarna.

Kommentaren skapade kraftiga rörelser på den sydkoreanska börsen under tisdagen, rapporterar Bloomberg.

Investerare oroade sig först för att regeringen planerade en särskild extraskatt på teknikbolagens vinster, vilket fick aktier i bland annat Samsung Electronics och SK Hynix att falla.

Nedgången mildrades senare efter att Kim förtydligat att han syftade på ökade skatteintäkter snarare än nya särskilda företagsskatter.

Har debatterats världen runt

Diskussionen speglar en bredare internationell debatt om hur vinsterna från AI-utvecklingen ska fördelas.

Flera ekonomer och politiker har varnat för att utvecklingen riskerar att öka skillnaderna mellan höginkomsttagare och övriga grupper i samhället.

I Sydkorea har frågan blivit särskilt känslig eftersom landets ekonomi är starkt beroende av halvledarindustrin.

Företag som Samsung Electronics och SK Hynix har blivit några av de största vinnarna på den globala efterfrågan på avancerade minneskretsar och AI-infrastruktur.

Anordnade en demonstration

Samtidigt växer pressen på bolagen att dela med sig mer av vinsterna till anställda.

Under våren samlades tiotusentals personer utanför Samsungs stora halvledaranläggning för att kräva högre ersättningar kopplade till AI-boomen.

Fackförbundet inom Samsung vill att en del av rörelsevinsten i halvledarverksamheten ska gå till personalbonusar.

Förhandlar med facket

Förhandlingar mellan Samsung och facket pågår samtidigt för att undvika en större strejk senare i maj. Facket har hotat med arbetsnedläggelse om parterna inte når en överenskommelse om löner och bonusar.

Även konkurrenten SK Hynix har hamnat i fokus efter att bolaget tidigare beslutat att avsätta en del av vinsten till bonusprogram för anställda.

Kim Yong-beom varnade i sitt inlägg för att AI-ekonomins vinster riskerar att koncentreras till ett fåtal företag, ingenjörer och kapitalägare, medan stora delar av medelklassen endast får begränsade indirekta effekter av utvecklingen.

Läs mer: Gulfländerna har hamnat i en ekonomisk mardröm. Realtid

Johannes Stenlund

Johannes Stenlund är en journalist som bevakar ekonomi, näringsliv och politik för Dagens PS. Särskilt intresserad av internationell handel, råvaror, utvecklingsfrågor och politisk ekonomi. Har tidigare skrivit om utrikespolitik och ekonomi för flera svenska tidningar. Trivs både med att förklara det stora sammanhanget och att bevaka den lilla händelsen på plats. Kontakta Johannes Stenlund här.

Johannes Stenlund

Johannes Stenlund är en journalist som bevakar ekonomi, näringsliv och politik för Dagens PS. Särskilt intresserad av internationell handel, råvaror, utvecklingsfrågor och politisk ekonomi. Har tidigare skrivit om utrikespolitik och ekonomi för flera svenska tidningar. Trivs både med att förklara det stora sammanhanget och att bevaka den lilla händelsen på plats. Kontakta Johannes Stenlund här.

Mest lästa i kategorin

Peter Carlsson, medgrundare och tidigare vd för batteriföretaget Northvolt, är inte den enda akutell med ny bok om Northvolt denna våren. Även Gunnar Lindstedt, den grävande journalisten bakom Trustorhärvan, släpper även sin bok nu i maj. (Foto: Jonas Ekströmer / TT)

Northvolts tidigare vd misstänks för grovt vållande till annans död

11 maj 2026