Svenska musikströmningstjänsten Spotify backar kraftigt i börsöppningen i USA. Efter en knapp timme var aktien ned 9,3 procent.
Spotify dök rejält i USA-börsöppning


Mest läst i kategorin
Techsektorn har gått tungt i USA den senaste tiden, och har drivit på utvecklingen där börserna är minus fem raka dagar för första gången på ett år. En av anledningarna till detta är att utdelningen på amerikanska värdepapper gått upp, vilket lett till lägre investeringar på den mer riskfyllda aktiemarknaden.
Fallet för techsektorn på Nasdaq-börsen fortsatte när USA-börserna öppnade på tisdagen. Extra tungt startade det för svenska musikströmningstjänsten Spotify som tappade 9,3 procent i börsöppningen, för att sedan återhämta sig något. Aktien handlades minus knappt fem procent, jämfört med gårdagens stängning, vid 17-tiden svensk tid. Nasdaq låg vid samma tid ned drygt en procent.
Läs mer: Spotify rekordexpanderar – når en miljard nya lyssnare – Dagens PS

Journalist som nu har fokus på börs och finans, med extra förkärlek för makroekonomi, geopolitik och råvaror.

Journalist som nu har fokus på börs och finans, med extra förkärlek för makroekonomi, geopolitik och råvaror.