Dagens PS

Skandia mer restriktiv till börsen

Skandia intar en mer försiktig hållning till börsen och viktar ned på aktiedelen i portföljen. (Foto: TT)
Skandia intar en mer försiktig hållning till börsen och viktar ned på aktiedelen i portföljen. (Foto: TT)
Finwire
Finwire
Uppdaterad: 26 okt. 2018Publicerad: 26 okt. 2018

Sparkoncernen Skandia har viktat ned aktiedelen i sin livbolagsportfölj till 22 procent. Tidigare låg den på 28 procent och efter sänkningen är aktiedelen värd 99 miljarder kronor.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Till Dagens industri uppgav koncernchefen Frans Lindelöw att man trots en minskad aktiedel inte helt har räknat ut börsen.

”Vi befinner oss i den längsta börsuppgången som vi sett, då är det inte konstigt med en korrektion. Jag tror däremot inte på de kraschscenarion som ibland målas upp. De förekommer inte så ofta som man tror, även om vi sett några stycken under de senaste 20 åren”, säger han.

ANNONS

Aktier har hittills avkastat sju procent i portföljen, som inräknat för andra tillgångar har gett en avkastning på 5,4 procent för årets första nio månader.

Skandias livbolagsportfölj uppgår till drygt 450 miljarder kronor.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

ANNONS
Livförsäkring - din viktigaste försäkring
Just in Case

Vår bäst säljande livförsäkring ger tre miljoner. Gör som tusentals andra kunder och teckna livförsäkringen som gör stor nytta till små priser. Trygga din familjs framtid.

Läs mer
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

Bilbo Göransson om pension i utlandet
Spela klippet
Pension

Pension i solen? Här betalar du lägst skatt

23 mars 2025
ANNONS
ANNONS