Dagens PS

Så stor börsportfölj har Håkan Hellström

Håkan Hellström
Göteborgsartisten Håkan Hellström är miljonär flera gånger om på börsen, men han har dumpat sin aktiepost i AB Volvo. (Foto: TT)
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 28 aug. 2022Publicerad: 28 aug. 2022

Göteborgsartisten Håkan Hellström är miljonär flera gånger om på börsen, men han har dumpat sin aktiepost i AB Volvo.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Carl Bergkvist, chefsekonom på Stockholms handelskammare, tecknar en ljus bild av huvudstadens konkurrenssituation i en ny rapport.
Spela klippet

Ny rapport pekar ut Stockholm som bäst i Europa: "Ruskigt innovativ"

17 sep. 2025

Håkan Hellström äger aktier för över 30 miljoner kronor genom sina aktiebolag Tro och Tvivel och Bohus Dreamin’.

Det skriver Dagens Industri med hänvisning till ägartjänsten Holdings.

ANNONS

Lokalpatrioten Håkan Hellström sålde dock av sin stora aktiepost i Göteborgsföretaget AB Volvo i juni.

Enligt Di dumpade han 18 200 Volvo-aktier värda drygt 3 miljoner kronor.

Nyhetstjänsten Omni, som också kikat närmare på artistens börsportfölj, konstaterade att hygienbolaget Essity med betydande verksamhet i Göteborgsförorten Mölndal var Hellströms största aktieinnehav förra veckan.

SKF, som också har sitt säte i Göteborg, var då det näst största innehavet. Men enligt Di seglade SKF förbi Essity som största innehav i fredags då aktien rusade på nyheten om att aktivistfonden Cevians ägare Christer Gardell blir storägare i SKF.

Gardell har köpt drygt 5 procent av bolaget.

Hellström har även aktier i Sandvik och Nordea, dock tycks han inte ha några aktier kvar i AB Volvo.

Och inte heller i Volvo Cars.

ANNONS

Däremot har han aktier i Ericsson och H&M och även i digitala tillväxtbolag som Tobii, G5 Entertainment och Readly.

Här är hans tio största aktieinnehav:

1. SKF
2. Essity
3. Sandvik
4. Arjo
5. Nordea
6. Tele2
7. Assa Abloy
8. Ericsson
9. Rejlers
10. Elekta

Källor: Di och Omni

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.

ANNONS
Laddhybrid-kampanj hos Volkswagen
Volkswagen logo

Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt pris och lågt förmånsvärde.  


Se alla kampanjmodeller här!
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS