Det inflytande som Kina har på omvärlden växer i takt med att man utmanar USA:s, EU:s men och andra länders dominans på nya områden.
Regionen där Kina tar över mer och mer


Mest läst i kategorin
Bortsett från landets krympande befolkning, som är en stor utmaning för Kina, så växer landet snabbt vad gäller inflytande och ekonomi. Det har pratats länge om landets växande inflytande i stora delar av Afrika, och så sent som i går rapporterade vi om landets växande inflytande i Arktis.
Men landets närvaro växer även på andra håll – och fyller en allt viktigare funktion i flera länder som länge har lutat sig mot Ryssland. Nu växer istället ett annat inflytande.

Läs även: Förbjuder export till väst – kritiska mineraler går istället till Ryssland. Dagens PS
Centralasien domineras av kinesisk handel
Nya siffror från det kinesiska tullverket visar att Kinas handel med Centralasien växte med nästan 5 procent under 2024. Den totala handeln uppgick till 94,8 miljarder dollar, en ökning från 89,4 miljarder året innan, rapporterar Oilprice.com.
Kina har nu tagit över Rysslands roll som regionens viktigaste handelspartner. Handelsbalansen lutar kraftigt till Kinas fördel – landet exporterade varor och tjänster för 64,2 miljarder dollar till regionen, medan importen uppgick till 30,6 miljarder dollar.
Kinas handel med Centralasien
• Total handel 2024: 94,8 miljarder dollar
• Största handelspartner: Kazakstan (43,8 miljarder dollar)
• Största procentuella ökningen: Kirgizistan (15 procent)
• Kinesisk export till regionen: 64,2 miljarder dollar
• Import från regionen: 30,6 miljarder dollar
Få dagens viktigaste nyheter från Dagens PS. Prenumerera på våra nyhetsbrev.
Stark tillväxt för Kina i Kaukasus
Även i Kaukasusregionen ökar Kinas inflytande markant. Handeln med Armenien, Azerbajdzjan och Georgien ökade med 22 procent under 2024 och uppgick till totalt 6,5 miljarder dollar.
Azerbajdzjan stod för den största delen av handeln med 2,5 miljarder dollar, där importen från Kina ökade med hela 55 procent. Samtidigt minskade landets export till Kina drastiskt.
Läs även: Xi Jinping laddar för rond två med Donald Trump. Realtid

Nyfiken redaktionschef som bevakar börs- och finansnyheter med ett särskilt intresse för det internationella perspektivet.

Nyfiken redaktionschef som bevakar börs- och finansnyheter med ett särskilt intresse för det internationella perspektivet.