Dagens PS

KI-chefen: Sverige är i lågkonjunktur

Sverige
Enligt KI-chefen Albin Kainelainen har Sverige redan gått in i lågkonjunktur. (Foto: TT)
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 22 jan. 2023Publicerad: 22 jan. 2023

Sverige är redan i lågkonjunktur, enligt Konjunkturinstitutets generaldirektör Albin Kainelainen – enligt författare finns det positiva sidor av det.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Till SVT:s Ekonomibyrån säger KI-chefen Albin Kainelainen:

“Vi har nu gått in i en lågkonjunktur. Men vi är i början av den och vi tror att det kommer bli värre framöver”.

Enligt Konjunkturinstitutets generaldirektör är det som hägrar nu stigande arbetslöshet, ytterligare kostnadsökningar och lägre reallöner.

Köpkraften på 2014 års nivå

Svenska löntagare uppges i dag ha samma köpkraft som 2014.

Inte förrän 2026 väntas reallönerna ha återhämtat sig.

En lågkonjunktur slår förstås mot hela samhället men kan ha positiva inslag. Som att bostadspriserna sjunker för den som är på jakt efter bostad.

Krönikören och författaren Anna Björklund, som också uttalar sig i Ekonomibyrån på SVT, menar att en positiv sak med svårare tider är att människor får ökad förståelse och lättare att förstå andras problem.

Lågkonjunkturer har bidragit till ökad folkhälsa, hävdar hon.

ANNONS

Läs även: KI i ny prognos: Så lång blir Sveriges lågkonjunktur

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

ANNONS
Prova gratis i 30 dagar – fakturera och bokför direkt i molnet med Mineko

Mineko är ett prisvärt bokföringsprogram till soloföretagare med en omsättning under tre miljoner. Mineko har endast en prisnivå, inga påbyggnadspaket eller finstilta villkor. Prova gratis i 30 dagar, därefter 49kr/mån.

Prova gratis i 30 dagar
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
Privatekonomi

Jul för 100 miljarder – är det verkligen det vi vill ge varandra?

16 dec. 2025
ANNONS
ANNONS