Storbanken skruvar ner tillväxtprognosen i år men höjer densamma kraftigt för nästa år, rapporterar TT.
Handelsbanken: Då vänder det för ekonomin


I artikeln, som publiceras på SvD, framgår det att Handelsbanken räknar med att återhämtningen för både den svenska och globala ekonomin drar ut på tiden på grund av den andra pandemivågen.
I år sänker Handelsbanken därför BNP-tillväxten för Sverige till 2,8 procent. Tidigare förväntade sig banken en svensk tillväxt på 4,1 procent.
För nästa år, 2022, kalkylerar dock Handelsbanken med en tillväxt i den svenska ekonomin på 4,1 procent, det kan jämföras med den tidigare prognosen där tillväxten låg på 2,7 procent.
Det kan ge en rekyl
Banken tror att det kan ta fart i höst, förutsatt att viktiga pusselbitar faller på plats och att utfasningen av de ekonomiska stimulanserna inte sker för tidigt.
“Vår bedömning är att vaccinering i kombination med minskad smittspridning under våren kan ge en rekyl i den ekonomiska aktiviteten från det andra eller tredje kvartalet 2021”, skriver Handelsbankens chefsekonom Christina Nyman i ett pressmeddelande, uppger TT.
Nyman ser ökad aktivitet framöver när det gäller restaurangbesök, resor och upplevelser, dessutom förväntar hon sig att återhämtningen i ekonomin leder till fler företagsinvesteringar i maskiner och byggnader, som i sin tur mynnar ut i ett anställningsbehov.
“Men den definitiva vändningen i arbetslösheten i Sverige dröjer till senare i år”, tillägger Christina Nyman, enligt TT.
Läs även: Sveriges ljusa framtid – se varför »

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Talenoms mål är att förbereda korrekt, tillförlitlig och aktuell finansiell information så att företagare, ledning och andra kan fatta välgrundade datadrivna beslut som gör det möjligt för deras företag att frodas. Utveckla ditt företag. Vi tar hand om resten.







