Dagens PS

Mastercard köper upp databolag för 9 miljarder

mastercard
Fincity ska förbättra Mastercards open banking-plattform. (Montage: TT / Fincity)

Kreditkortsjätten Mastercard förvärvar Finicity för upp till 985 miljoner dollar, motsvarande 9,1 miljarder kronor. Fincity är ett fintechbolag som tillhandahåller finansdata till konsumenter. 

Kreditkortsjätten Mastercard förvärvar Finicity för upp till 985 miljoner dollar, motsvarande 9,1 miljarder kronor. Fincity är ett fintechbolag som samlar inan finansiell data till företag och konsumenter. 

Förvärvet framgår av ett pressmeddelande. Av totalsumman är 160 miljoner dollar pengar som betalas ut vid uppfyllda prestationsmål.

Finicity erbjuder finansiell data i realtid och verkar på den nordamerikanska marknaden. Tillskottet av dess teknik är kompletterande och stärker Mastercards open banking-plattform för att möjliggöra ett bättre urval av finanstjänster, heter det.

Transaktionen förväntas bli slutförd vid slutet av 2020. Affären är föremål för sedvanliga godkännanden.

Mest lästa i kategorin

Binance
Börs & Finans

Binance stoppar alla uttag efter rekordstor kryptostöld – så påverkas svenska sparare

30 okt. 2026
Trump
Kryptovalutor

Trump krävs på kryptovinster från Emiraten i ny stämning – "skamlöst"

23 okt. 2026