Kinas fastighetsbjässe Evergrande har ansökt om konkursskydd i USA, vilket tynger börserna i regionen. I USA fortsätter inflationen att spöka.
Fastighetsjätten skakar börserna i Asien


Mest läst i kategorin
I USA bekymrar inflationen fortsatt investerarna, och det drog ner aktiemarknaden på Wall Street på torsdagen där Dow Jones föll 0,84 procent.
S&P 500 backade 0,77 procent och Nasdaq Composite med 1,17 procent.
Även börserna i Asien-Stillahavsområdet präglas av inflationsoro.
Där är det den japanska kärninflationen som är bekymret, den kom in på 3,1 procent i juli, vilket var en nedgång från 3,3 procent i juni.
Samtidigt låg den totala inflationen i Japan kvar på 3,3 procent i juli.
Evergrande största sänket
Det här rapporterar CNBC, som uppger att det som tynger de asiatiska börsindexen mest ändå är att den kinesiska fastighetsjätten Evergrande ansökt om konkursskydd i USA.
“Företaget söker skydd enligt kapitel 15 i den amerikanska konkurslagen, som skyddar icke-amerikanska företag som genomgår omstrukturering från fordringsägare”, framgår det.
I Hongkong sjunker Hang Seng med 1,12 procent.
Shanghaibörsen är ned med blygsammare 0,06 procent.
Japanska Nikkei 225 faller 0,53 procent.
Kospi i Sydkorea tappar 0,63 procent medan S&P/ASX 200 i Australien är upp med försiktiga 0,11 procent.
Allt enligt CNBC:s livebörs-rapportering klockan 06.48 (svensk tid).

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet









