Dagens PS

Europa-skräcken som får räntorna att skena

Europa
Recessionsskräck får räntorna att skena för högt belånade företag. Bilden är endast en illustration. (Foto: Pixabay)

Största gapet mellan USA:s och Europas riskfyllda kreditspreadar sedan finanskrisen – orsakad av europeisk recessionsrädsla – straffar europeiska låntagarna med högre räntor.

Det här uppger Financial Times och berättar att spreaden på de europeiska och mest riskfyllda företagsobligationer nu ligger på mer än 18 procentenheter.

USA:s spread på motsvarande företagsobligationer, sett till den genomsnittliga avkastningen, är inte ens hälften så hög utan ligger på mindre än 9 procentenheter.

Så säger experterna om Europa kontra USA

I Europa har de mest utsatta låntagarna bland företag som framgår anledning att darra.

Den stora skillnaden mellan USA:s och de europeiska spreadarna oroar, och särskilt utsatta är högt belånade och svaga företag.

”Det speglar verkligen främst rädslan och riskerna för en recession i Europa i förhållande till en ’mjuklandning’ i USA”, säger Torsten Sløk, chefsekonom på investmentbolaget Apollo om den stora klyftan mellan USA:s och vår kontinents spreadar till FT.

Han får medhåll av fast av Mike Scott, chef för globala high yield- och kreditmöjligheter på hedgefonden Man Group GLG, som säger till tidningen att ekonomin ser avsevärt svagare ut i Europa än i USA och att Europa troligen befinner sig i recession, eller är på väg in i en lågkonjunktur.

Läs mer: Analys: Svenska fastighetsbolag tickande bomb i Europa Dagens PS

Läs även: Pricksäker topp: Fed sänker räntan fem gånger Dagens PS

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.

Mest lästa i kategorin