Dagens PS

Ericsson snuvar Nokia på jättekontrakt

Ericsson
Ericssons vd Börje Ekholm är förstås glad över AT&T-kontraktet. (Foto: TT)
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 05 dec. 2023Publicerad: 05 dec. 2023

Ericsson har tecknat ett femårigt avtal med amerikanska teleoperatören AT&T om utbyggnaden av kommersiella Open Radio Access nät, Open RAN. Kontraktet är värt cirka 14 miljarder dollar, motsvarande 146 miljarder kronor.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Spela klippet

Den hetaste techjätten och spartrenden som tar över i Sverige

12 dec. 2025
ANNONS

Kontraktet innebär en förlust för finländska Nokia som enligt rykten som nu besannats om att bolaget varit på väg att förlora sitt kontrakt med AT&T till Ericsson, berättar bland andra Reuters.

AT&T:s mål är att från och med nästa år driftsätta helt integrerade Open RAN-siter i samarbete med Ericsson och Fujitsu.

Därefter ska Open RAN-teknologin skalas upp i det trådlösa nätet i samarbete med flera partners, däribland Ericsson.

“Genom samarbetet med Ericsson öppnar vi upp RAN-nät, driver innovation, driver på konkurrens och kopplar upp fler amerikaner med 5G och fiber”, kommenterar Chris Sambar, AT&T Executive Vice President, Network.

Börje Ekholm: “Framtiden ser lovande ut”

“Framtiden ser lovande ut och jag är glad att vår långvariga partner AT&T väljer Ericsson i det för branschen strategiska skiftet till öppen, molnbaserad och programmerbara nät”, säger en glad Börje Ekholm, vd för den svenska telekomjätten, i en kommentar över det landade avtalet med AT&T, rapporterar Finwire.

ORAN eller Open Radio Access Network lovar att drastiskt minska kostnaderna för telekomoperatörer eftersom det använder molnbaserad programvara och utrustning från många leverantörer i stället för att förlita sig på proprietär utrustning som tillhandahålls av exempelvis Nokia.

Läs mer: Stockholmsbörsen: Snackis från USA satte snurr på Ericsson Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
PS Studio

Stockholms krogscen byter tempo: "300 bra restauranger"

13 dec. 2025
ANNONS
ANNONS