Under februari gick en rad börshandlade fonder, så kallade ETF:er, på pumpen till många svenska investerares förtret. Här är ETF:erna som gick sämst och bäst.
ETF:erna som blev nitlotter för svenskar i februari


Mest läst i kategorin
Morningstar har listat de ETF:er som presterade sämst för svenska investerare under februari.
ETF:er beskrivs som “lågkostnadsinstrument för investerare att följa populära index eller utnyttja erfarna förvaltares val i ett försök att slå marknaden”.
ETF:er är byggstenar i en portfölj
ETF:er handlas under hela handelsdagen på börsen och fungerar, skriver Morningstar, som “byggstenar i en portfölj”.
Det är Morningstar Direct som tagit fram uppgifterna som visar att WisdomTree Blockchain UCITS ETF var den som gjorde sina svenska investerare mest besvikna under månaden.
Här är hela 10-listan över de jumboplacerade ETF:erna i februari:
- WisdomTree Blockchain UCITS ETF WBLK
- Xtrackers MSCI Indonesia Swap UCITS ETF KJ7
- Amundi MSCI Indonesien UCITS ETF INDO
- iShares Blockchain Technology UCITS ETF BLKC
- Sprott Uranium Miners UCITS ETF Ackumulerande URNM
- Global X Uranium UCITS ETF URNU
- Invesco CoinShares Global Blockchain UCITS ETF BCHN
- WisdomTree Cloud Computing UCITS ETF WCLD
- Xtrackers MSCI USA Consumer Discretionary UCITS ETF XUCD
- Xtrackers MSCI Thailand UCITS ETF XCS4
WisdomTree Blockchain UCITS ETF, sämst av dem alla, tappade 336 miljoner kronor i fallet under månaden på 20,35 procent.
Här är de 10 bäst presterande ETF:erna i februari:
- Invesco MSCI China Technology All Shares Stock Connect UCITS ETF MCHT
- Amundi Euro Stoxx Banks UCITS ETF BNKE
- Invesco EURO STOXX Optimised Banks UCITS ETF S7XE
- Invesco STOXX Europe 600 Optimised Banks UCITS ETF SC0U
- iShares STOXX Europe 600 Banks UCITS ETF (DE) EXV1
- Amundi MSCI China UCITS ETF LCCN
- Xtrackers MSCI China UCITS ETF LG9
- iShares MSCI China UCITS ETF ICHN
- iShares China Large Cap UCITS ETF FXC
- UBS (Lux) Fund Solutions – MSCI China Universal UCITS ETF CNESG
Källa: Morningstar
Läs även: Fondspararna rusar till fonder – de lockar flest Dagens PS

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.