Dagens PS

Rivstart i Asien efter nytt vaccinhopp

Asien
Överlag är det uppåt på börserna i Asien-Stillahavsområdet på tisdagen efter dämpad bankoro hos investerarna. (Foto: TT)

I USA kommer besked om att befolkningen inom kort kan börja vaccineras. Det ger Asienbörserna bränsle.

USA har meddelat att invånarna redan från mitten av december kan komma att få vaccin och att tillståndet kan återgå till normalt i maj nästa år.

Det här ger alltså börserna i Asien bränsle på måndagsmorgonen. Strax efter klockan sex, svensk tid, var Shanghaibörsen upp med 0,9 procent medan Shenzhenbörsen hade stigit 0,8 procent, rapporterar Nyhetsbyrån Direkt i en artikel på Di.se.

Seoulbörsens Kospi-index stod samtidigt på plus med 1,8 procent, starkast i regionen, medan Hongkongbörsen uppges ha vänt nedåt och vid tidpunkten för börsrapporten hade backat 0,2 procent.

I Japan är det helgdag och Tokyobörsen håller därmed stängt under måndagen.

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.