Dagens PS

Hovrätten ändrar inte dom om insiderbrott

(Foto: TT)
(Foto: TT)
Finwire
Finwire
Uppdaterad: 20 juni 2018Publicerad: 20 juni 2018

Svea hovrätt meddelade i går att den fällande domen mot fyra personer avseende insiderinformation och handel på denna står fast.

ANNONS

Mest läst i kategorin

USA:s statskuld fortsätter att ticka upp samtidigt som det politiska läget är låst.
Spela klippet

USA:s skuldberg: "Mycket allvarligt läge"

29 okt. 2025
ANNONS

Det skriver Ekobrottsmyndigheten i ett pressmeddelande.

Det rör sig om uppköpen av Axis Communications och Transmode under vintern 2015. En av personerna döms till fängelse i ett år medan de övriga döms till villkorlig dom.

Hovrätten gör därmed samma bedömning som tingsrätten, det vill säga att en av de tilltalade har lämnat insiderinformation om uppköpen till en annan person. En av de senare personerna har i sin tur lämnat informationen till en ytterligare person, och flera inblandade personer har handlat på insiderinformationen.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

ANNONS
Laddhybrid-kampanj hos Volkswagen
Volkswagen logo

Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt pris och lågt förmånsvärde.  


Se alla kampanjmodeller här!
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS