Nordea är kritiska till att Europeiska stabilitetsnämnden, ESRB, föreslår en förlängning av utdelningsstoppet från tidigast i oktober till årsskiftet. Styrelseordförande Torbjörn Magnusson anser detta vara ”en aning ologiskt”, rapporterar Dagens industri.
Förlängt utdelningsstopp retar Nordea


Finwire
Uppdaterad: 12 juni 2020Publicerad: 12 juni 2020
ANNONS
Bakgrunden är att Nordea till skillnad från vissa andra banker är välkapitaliserat.
”Det är ett generellt utspel där de vill minska utdelningen oavsett vad en bank har för kapitalstyrka, det kan man tycka är en aning ologiskt. Nordea ligger väldigt högt över kapitalkraven”, säger han till Di.
ANNONS
Han tillade att den kapitalstyrka som finns i Nordea gör att det går att motivera den föreslagna utdelningen på 40 cent per aktie, motsvarande 4,2 kronor per aktie.
Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:

Finwire
Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Finwire
Nyheter producerade i samarbete med Finwire
ANNONS
Tjänstebilsfavoriten Tiguan laddhybrid R-Line SWE Edition

Nya Tiguan laddhybrid R-Line är här. Med upp till 12 mils räckvidd helt på hel och snabbladdning på längre resor är den redo för alla dina äventyr.
Se erbjudandet på SWE Edition här!
ANNONS
ANNONS
Senaste nytt
ANNONS
ANNONS