Dagens PS

Analyschef varnar: Det kan stoppa teknikrallyt i USA

USA
Citigroups analyschef varnar för att teknikrallyt på Nasdaq i USA snart kan vara över. (Foto: TT)

Citygroups analyschef ser risk för vinsthemtagningar i teknikaktier i USA – effekten av det kan bli att rallyt i sektorn punkteras, varnar han.

Hittills har investerarna som gått all-in i tekniksektorn blivit rikligt belönade.

Men nu kan det leda till att samma investerare börjar casha hem sina vinster.

Följden av det kan bli att teknikrallyt i USA ändar, enligt den amerikanska Citigroups analyschef Chris Montagu.

”Detta kan på kort sikt leda till att vi får se en omgång av vinsthemtagningar”, uppger han i en analys, berättar finanssajten Marketwatch.

När USA-börsen i går backade, både det breda S&P 500 och tekniktunga Nasdaq stängde lägre, var det bland annat på grund av en sur handelsdag i tekniksektorn.

Läs mer här: USA: Räntehöjning i Kanada stoppade tjurmarknad

Annars har teknikaktier varit dragloken på den urstarka aktiemarknaden på Wall Street hittills i år.

Kallar positioneringen i tekniksektorn i USA för extrem

I maj utökade investerare sina långa positioner i teknikaktier, det vill säga i terminskontrakt, både på S&P 500 och Nasdaqbörsen.

I juni har det varit överslag på terminskontrakt på Nasdaq medan investerarna trappat ner sina positioner på S&P 500.

”Nasdaq-positioneringen är inte bara den som mest utdragna som vår modell uppmätt (mer än tolv år tillbaka i tiden), utan vinsterna på dessa positioner är i genomsnitt 7,6 procent. Det är en nivå där sannolikheten för vinsthemtagningar ökar markant”, konstaterar Citygroups Chris Montagu i sin analys där han alltså höjer röd flagg för tekniksektorn och beskriver placerarnas utökade positionering i terminskontrakt på tekniktunga Nasdaq som ”extrem”.

Läs också: Morgan Stanley: Ingen sol i sommar på börsen

Ola Söderlund

Journalist som bevakar privatekonomi, näringsliv, börs och världspolitik. Försöker göra det obegripliga begripligt.

Ola Söderlund

Journalist som bevakar privatekonomi, näringsliv, börs och världspolitik. Försöker göra det obegripliga begripligt.

Mest lästa i kategorin