Snöstormar i Texas har haft en kraftig påverkan på den globala oljemarknaden. Nedstängd produktion i USA har gjort att priset på olja har rusat.
Amerikansk snöstorm skapar oljerally


Mest läst i kategorin
Till att börja med trodde bedömare att slaget mot den amerikanska oljeproduktionen bara skulle hålla i sig i ett par dagar.
Nu pekar indikatorerna på att produktionen inte kommer att vara fullt återställd på flera veckor.
Tidigare skulle en sådan produktionschock inte haft en större påverkan på den globala marknaden. Men tappet i USA har haft en tydlig påverkan på oljepriset, rapporterar Bloomberg News.
“Marknaden underskattar storleken på oljeproduktionen som går förlorad i Texas på grund av dåligt väder”, säger Ben Luckock, chef för oljehandel på råvarujätten Trafigura Group.
Minskad tillgång
Brentoljan handlades upp till över 65 dollar fatet under torsdagen – nivåer som inte har uppnåtts sedan januari i fjol.
För bara tio månader sedan var priset runt 16 dollar per fat efter att coronapandemin skapade en kraftigt minskad efterfråga.
Snöovädrets påverkan på den amerikanska oljeprouktionen har varit betydande.
Över fyra miljoner fat per dag – nästan 40 procent av USA:s tillverkning av råolja – har varit tvungen att ställas in.
Även transporten av den amerikanska oljan har försvårats på grund av snöovädret då flera av de vanligaste vattenvägarna har blivit påverkade.

Skriver huvudsakligen om börs, makro och fonder för Dagens PS.

Skriver huvudsakligen om börs, makro och fonder för Dagens PS.