Svenska pensionsjätten Alectas vd beskriver i Ekot investeringarna i de kraschade nischbankern i USA som ”ett misslyckande”.

ANNONS

Alecta befaras enligt senaste uppgifterna ha förlorat 12 miljarder kronor på sina investeringar i Silicon Valley Bank och Signature Bank, de två bankerna som nu har kapsejsat i USA.

Pensionsbolaget har investeringar i ytterligare en just nu pressad USA-bank: First Republic.

Det svenska pensionsbolaget har ”spridit riskerna” enligt egen utsago.

Med facit i hand är det ingen överdrift att prata om att investeringarna har varit förenade med risker och Alecta har obestridligt förlorat en enorm summa pengar.

Alectas vd: Inte bra för vår renommé

”Inte bra för Alecta när en sådan här händelse inträffar”, säger Alectas vd Magnus Billing till Ekot i Sveriges Radio och pekar på bankens renommé.

”Vi har en bra riskspridning, men det är klart att det är ett misslyckande att vi investerat i de här två bolagen, 12 miljarder är väldigt mycket pengar.”

När det gäller den svenska pensionsjättens investering i First Republic känns den tryggare, hävdar Alectatoppen.

ANNONS
ANNONS

Magnus Billing bedömer, säger han till Ekot, att den just nu hårt ansatta banken på börsen ”kommer klara sig ur det här”.

Läs även: Svenska pensionsbolaget i krismöte efter miljardkraschen [Dagens PS]

Läs mer: Finansinspektionen kallar svenska bolag: ”Dramatik” [Dagens PS]