Dagens PS

Vinstvarning demolerar börskurs

Priserna på bostädsrätter och villor fortsätter nedåt. Bilden är emellertid tagen i ett annat dystert sammanhang. (Foto: TT)
Priserna på bostädsrätter och villor fortsätter nedåt. Bilden är emellertid tagen i ett annat dystert sammanhang. (Foto: TT)
Finwire
Finwire
Uppdaterad: 31 maj 2018Publicerad: 31 maj 2018

Stockholmsbörsen inledde torsdagen på plus men vände snart ned, i linje med tendensen på de ledande Europabörserna som också har tappat kraft sedan öppningen.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Carl Bergkvist, chefsekonom på Stockholms handelskammare, tecknar en ljus bild av huvudstadens konkurrenssituation i en ny rapport.
Spela klippet

Ny rapport pekar ut Stockholm som bäst i Europa: "Ruskigt innovativ"

17 sep. 2025

Efter strax under två timmars handel var det utdelningsjusterade OMXS30-indexet ned 0,21 procent. Vid samma tidpunkt hade dagens stora vinnare Consilium – som Dagens Industri pekar ut som en ny riskkapitalfavorit, vilket Dagens PS skrev om på morgonen – rusat sanslösa 18,9 procent på nyheten.

Värre ser det ut för bostadsutvecklaren Tobin Properties som faller ned i källaren efter att företaget gått ut med en vinstvarning på torsdagsförmiddagen, vilket Dagens PS också rapporterade. Resultatet kommer att halveras, var bolagets besked, vilket fått aktien att tappa 6,9 procent hittills vid 10.50-tiden.

ANNONS
AktieKursförändringKommentar
Consilium18,9%Pekas ut som möjlig uppköpskandidat av Dagens Industri
Karolinska Development4,8%Portföljbolaget Pharmanest i licensavtal för kommersialisering av Shact i Kanada
Camurus3,8%Får positiva resultat från fas 1-studie med CAM2043
Hexagon2,8%SEB höjer till köp (behåll), riktkurs 550 kronor (520)
Autoliv0,6%Upprepar finansiella mål för 2020 vid kapitalmarknadsdagen
SKF−2,2%Bank of America Merrill Lynch sänker till neutral (köp)
Tobin Properties−6,9%Vinstvarnar och sänker prognos för helåret 2018
Agromino−25,4%Ökade förlusten rejält i första kvartalet
Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

ANNONS
Tjänstebilsfavoriten Tiguan laddhybrid R-Line SWE Edition
Volkswagen logo

Nya Tiguan laddhybrid R-Line är här. Med upp till 12 mils räckvidd helt på hel och snabbladdning på längre resor är den redo för alla dina äventyr.

 Se erbjudandet på SWE Edition här!
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS