Aktiekursen har under förmiddagen stuckit i väg upp med över 57 procent på kvartalsrapport, berättar Di.se.
JUST NU: Rally i bostadsutvecklare


Mest läst i kategorin
Det är SSM som släppt Q2-rapport och resultatet är 1,8 miljoner kronor efter skatt, vilket kan jämföras med rejält minusresultat under samma period i fjol.
“Sammantaget var utvecklingen för såväl SSM som marknaden i stort relativt stabil under det andra kvartalet trots oro kring konsekvenserna av pandemin covid-19. Sommarmånaderna har visat på en god aptit vad gäller bostadsaffärer i Stockholmsregionen”, skriver Mattias Lundgren, vd för SSM, i den aktuella rapporten, uppger Di.
Enligt tidningen är SSM-aktien upp med 19 procent sedan årsskiftet.

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Få unik tillgång till den nordiska high yield-marknaden och exklusiva investeringsmöjligheter i nordiska tillväxtföretag.