Den stukade aktien har gjort ett rejält ryck både i dag och i går.
H&M har eld i baken på börsen igen

Mest läst i kategorin
Di.se berättar att klädbolagets aktie – som länge haft det motigt på Stockholmsbörsen – klättrat 2,4 procent under handeln på tisdagsförmiddagen.
Även i går, måndag, gick H&M-aktien starkt och stängde på plus med 3,2 procent.
Tidningen skriver att bolagets “börsrevansch fortsätter”.
Det finns inga direkta händelser kopplade till att H&M stiger.
Sedan årsskiftet ligger aktien back med omkring 17,5 procent, men de senaste två handelsdagarna har kursen gått upp med nära 6 procent.
Stefan Persson, styrelseordförande och huvudägare i H&M, har som Dagens PS tidigare berättat stortankat aktier i två omgångar i den familjeägda klädjätten.
Däremot har flera storägare och även en H&M-arvinge på senare tid sålt av stora innehav i bolaget.
Bloomberg skriver, enligt Omni Ekonomi, att H&M för första gången sedan börsnoteringen 1974 sänker utdelningen 2018. Uppgifterna bygger på en färsk analytikergenomgång.

Mångårig journalist med erfarenhet från en rad medier.

Mångårig journalist med erfarenhet från en rad medier.

Investera i svensk innovation som begränsar hjärnskador. Medicintekniska PolarCools CE-märkta produkt, PolarCap® System, används som akut behandlingsmetod vid hjärnskakningar och upprepade smällar mot huvudet. Bolagets vision är att kontrollerad kylning av huvud- och nackskador ska bli en standardbehandling för att begränsa hjärnskador. Försäljningen ökar snabbt och nu genomförs en nyemission för att klara av expansionen.