Tidningen ser ett särskilt gynnsamt köptillfälle i ett it-konsultbolag. Pappret har blivit billig och är tacksam att ha i portföljen nu när coronakrisen gör att många jobbar hemifrån, enligt tidningens analys.
Di: Köp aktier "när blodet flyter på gatorna"


Mest läst i kategorin
IT-konsultbolaget Hiq har under coronakrisen tappat för mycket och aktien är nu billig, skriver Dagens industri som ger en köprekommendation.
Det påpekas att det handlar om ett bolag med en stark balansräkning och ett kassaflöde som möjliggjort en högre utdelning än vad vinsten per aktie varit. Nuvarande direktavkastning är knappt 11 procent, förutsatt den inte sänks eller dras tillbaka. Hiq är också attraktiv sett mot nuvarande läget.
”När nu många jobbar hemma märker vi hur beroende vi är av it och e-handel. Företag och myndigheter kommer inte att minska sina satsningar på digitalisering framöver. De kommer att öka, och förmodligen i högre takt än tidigare. Det är när blodet flyter på gatorna man ska köpa aktier, om man har pengar och mod vill säga. Det gör det nu i coronakraschen. Hiq är en bra värdeaktie som blivit alldeles för billig”, skriver Di.

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Buyersclub har byggt en e-handelsplattform med fokus på volym, effektivitet och återkommande intäkter. Affärsmodellen är bevisad genom stark tillväxt de senaste åren. Nu genomförs en företrädesemission för nästa tillväxtfas.









