Dagens PS

Börsplus tipsar: Sälj H&M-rivalen

Gör dig av med H&M-rivalen Inditex
Gör dig av med H&M-rivalen Inditex

Aktieproffsen tror på ett scenario där kursen halveras, fallhöjden är stor, heter det i analysen.

Spanska klädbolaget Inditex, tillika H&M:s stora rival, faller i dag efter en svag kvartalsrapport. Är det e-handeln som börjat bita även här?

Kanske är anledningen till att Inditex klarat sig bättre än H&M att Inditex verkar på marknader med förvånansvärt låg e-handelspenetration. I så fall är risken stor att Inditex tids nog går samma öde till mötes som H&M. Det skriver Börsplus i en analys på onsdagen.

Möjligen är den naturliga slutsatsen att det spanska tåget kanske bara ligger något år efter det svenska, men att bägge kör på samma brokiga järnväg. I så fall är det bara en tidsfråga innan även Inditex spårar ur och kör i diket.

”Tillsammans med skyhöga förväntningar om 8 procents tillväxt, 17 procents rörelsemarginal och en värdering på 16 gånger rörelseresultatet är fallhöjden stor. Det är inte svårt att tänka sig framtidsscenarier där Inditex ska halveras i kurs”, skriver Börsplus i sin slutsats och ger säljråd för aktien.