De två svenska storbankerna SEB och Handelsbanken har kommit in med sina resultatrapporter för Q1 och aktierna går åt olika håll på Stockholmsbörsen.
Börsen: SEB stiger men inte Handelsbanken


Mest läst i kategorin
Medan SEB stiger backar Handelsbanken.
I samband med Di:s börsrapport var SEB upp med 1,2 procent medan Handelsbankens aktie då var ned med 3 procent.
Båda bankernas resultatrapporter för årets första kvartal kom in bättre än väntat.
Läs mer: SEB spöar förväntan i Q1: “Bra början”
Läs också: Handelsbankens siffror övertygar – “långsiktig stabilitet”
Försvarskoncernen Saabs aktie inledde med en kursrusning på mer än 5 procent.
Därefter föll aktien tillbaka och stod på minus 1,7 procent innan den började stiga på nytt och noterades för en uppgång på 2 procent vid klockan 10.30.
Saabs huvudägare, Wallenbergsfärens maktbolag Investor, har släppt en Q1-rapport som var starkare än analytikernas prognoser.
Di berättar att Saabs orderingång dessutom steg kraftigt under första kvartalet.
En av dagens börsförlorare är hotellfastighetsbolaget Pandox vars aktie rasar med över 12 procent.
Telia tillhör skaran av börsvinnare.
Det gör även Kindred, som rusar med 14,1 procent i samband med Di-rapporten.
Även New Waves aktie stiger tvåsiffrigt efter ett rejält lyft på 50 procent för bolagets rörelseresultat i Q1.
Missa inte: Telia säljer allt i Danmark för drygt 9,5 miljarder
Läs även: Telias delårsrapport enligt förväntan

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.