Dagens PS
Perfect Weekend

SAS vd om sommarens flygtrafik: "Jätteorolig"

SAS vd Rickard Gustafson är "jätteorolig" för att ett nytt "kaos" väntar sommarens flygtrafik. (Foto: TT)
SAS vd Rickard Gustafson är "jätteorolig" för att ett nytt "kaos" väntar sommarens flygtrafik. (Foto: TT)

"Det blir inställda flyg, det blir förseningar, det blir kaos", säger Rickard Gustafson.

”Det blir inställda flyg, det blir förseningar, det blir kaos”, säger Rickard Gustafson.

SAS-chefen gör det dramatiska uttalandet, som refereras av SvD Näringsliv, under ett möte med Stockholms Handelskammare.

Han är inte ensam om sina farhågor. Flera andra flygbolag befarar samma sak och i Frankrike har flygledarna enligt SvD precis gått ut i strejk, den tredje flygledarstrejken i Europa hittills i år.

Förra sommaren kantades flygtrafiken av förseningar och inställda flyg. Förseningarna mer än fördubblades, framgår det, och den största orsaken till kaoset uppges ha varit brister i flygledningen, främst på grund av strejker, en ständig underbemanning ” och en i grunden ineffektiv uppdelning av det europeiska luftrummet”, skriver SvD och berättar att flera flygplatser i Europa dessutom har svårt att ta hand om alla resenärer sommartid.

”Jag är jätteorolig för den kommande sommaren. För flygledningskapaciteten att hantera trafiken i Europa finns inte. Det blir inställda flyg, det blir förseningar, det blir kaos”, säger Rickard Gustafson.

Oron från såväl SAS-toppens sida som andra branschkännare är att sommarens flygtrafik kan bli minst lika tumultartad som i fjol. Den bedömningen gör exempelvis Eurocontrol, som arbetar med flygledningsfrågor i Europa.

Enligt EU hänger problemen ihop med ett splittrat luftrum i Europa, där flygledningssystemen inte hänger ihop. Bakgrunden till att samordningen inte fungerar är att medlemsstaterna säger nej.

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.