SAS erbjuder inte längre någon klimatkompensation vid bokning av flygbiljett. Detta då mindre än en procent av kunderna har valt det alternativet, enligt företagets presschef.
SAS slopar del av miljöprogram


Mest läst i kategorin
Nu kommer man istället införa en ny möjlighet för klimatmedvetna kunder.
“Vi CO2-kompenserar alla våra ungdomsbiljetter och Eurobonus-kunder, men vi har valt att ta bort möjligheten för vanliga biljetter, eftersom biobränsle är en stor och viktig del av vår strategi för en mer hållbar flygresa”, säger Mariam Skovfoged, presschef för SAS i Danmark, till Finwire.
Senare denna månad lanserar flygbolaget möjligheten att välja till biobränsle vid köp av en biljett, även om bränslet inte nödvändigtvis kommer att användas på samma flygning som man själv åker på.
I april meddelade SAS att företaget under de senaste tolv månaderna miljökompenserat över 1,5 miljoner ungdomsbiljetter.

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Skulle din familj kunna bo kvar om du skulle avlida? En livförsäkring är en självklarhet för alla som har någon som är beroende av ens inkomst. JustInCase livförsäkring gäller dygnet runt, i hela världen. Du ska kunna leva livet fullt ut, utan att behöva kompromissa med tryggheten.









