Massiv flygstrejk på gång i Tyskland

lufthansa-strejk-tyskland
Anställda på bland annat Lufthansa kan snart gå ut i strejk. Arkivbild. (Foto: TT)
Finwire
Finwire
Uppdaterad: 10 okt. 2019Publicerad: 10 okt. 2019

Den tyska fackföreningen, UFO, vill initiera en strejk med kabinpersonalen på tyska flygbolag. Förberedelserna är redan igång och uppemot 30.000 anställda kan vara delaktiga.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

De anställda jobbar på bland annat Lufthansa, Eurowings och Germanwings, rapporterar branschsajten Check-in.

Ett besked om strejken väntas komma från UFO på måndag den 14 oktober, enligt sajten.

Kabinpersonalens krav avser främst löneökningar men skiljer sig i storlek beroende på flygbolag.

På lågprisflygaren Eurowings vill kabinpersonalen också ha ett pensionsavtal medan de på Germanwings vill se en uppgörelse kring deltidsanställning.

Senaste stora kabinstrejken var i november 2015 när cirka 4.700 flygningar fick ställas in under en sjudagarsperiod. Då drabbades över en halv miljon resenärer.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

ANNONS
Trygghet i resväskan – med JustInCase livförsäkring
JustInCase logo

Skulle din familj kunna bo kvar om du skulle avlida? En livförsäkring är en självklarhet för alla som har någon som är beroende av ens inkomst. JustInCase livförsäkring gäller dygnet runt, i hela världen. Du ska kunna leva livet fullt ut, utan att behöva kompromissa med tryggheten.

Se ditt pris och teckna
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS