Hundratals passagerare berörs, rapporterar TT.
Flygstrejk drabbar svenska resenärer


Mest läst i kategorin
I Berlin pågår en strejk för fullt och i Helsingfors bryter en strejk ut senare under dagen.
Och det här spiller över på svenska flygresenärer.
Enligt TT slår strejkerna alltså mot ”hundratals flygpassagerare i Sverige”
”Det påverkar ungefär 22 ankomster och avgångar till och från Arlanda, Bromma och Göteborg”, säger Ulrika Fager på den statliga flygplatsoperatören Swedavias pressjour och konstaterar att det är ”olyckligt”.
Personal på Berlinflygplatserna Schönefeld och Tegel strejkar sedan i morse och ett dygn framåt. Klockan 15 i eftermiddag går även markpersonal vid Helsingfors flygplats Vanda ut i en strejk i fyra timmar.
Swedavia varnar för att ytterliga flygavgångar – utöver de nämnda 22 – kan komma att ställas in under fredagen.
Här är några av de berörda flygbolagen: SAS, Finnair, Air Berlin, Norwegian, Lufthansa och Easyjet.
Resenärer kan uppdatera sig om läget antingen via sitt flygbolag eller sin resebyrå.

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Har ditt flyg varit försenat, överbokat eller inställt under de senaste 3 åren? Som passagerare kan du ha rätt till kompensation vid försenat eller inställt flyg. Se om du har rätt till ersättning och luta dig tillbaka medan Flyghjälp tar hand om den juridiska processen mot flygbolaget och hjälper dig få tillbaka dina pengar.









