Airbus varnar för sprickor i vingarna på jumbon

airbus-a380
Airbus varnar för sprickor i vingarna på äldre versioner av A380. Arkivbild. (Foto: TT)
Joel Durén
Joel Durén
Uppdaterad: 09 juli 2019Publicerad: 09 juli 2019

Den franska flygplansjätten Airbus har varnat bolag med äldre versioner av jumboplanet A380 för att det potentiellt kan uppstå sprickor i vingarna.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Det skriver Dagens Industri. Enligt Europeiska flygsäkerhetsmyndigheten EASA har flera plan varit inne på service, och då har sprickor upptäckts i flera av vingarna.

Dagens Industri påtalar att Airbus för sju år sedan drogs med en liknande situation, då problem på A380-modellen kostade miljontals euro i reparationer.

Airbus-aktien vänder från plus till nedgång på nyheten.

Det senaste årets snackis, olycksplanet 737-MAX från konkurrenten Boeing, står fortfarande på marken.

LÄS ÄVEN: Nya säkerhetsproblem med Boeings plan

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Få upp till 6 500 kr i ersättning för försenade eller inställda flyg!
Flyghjalp.se logo

Har ditt flyg varit försenat, överbokat eller inställt under de senaste 3 åren? Som passagerare kan du ha rätt till kompensation vid försenat eller inställt flyg. Se om du har rätt till ersättning och luta dig tillbaka medan Flyghjälp tar hand om den juridiska processen mot flygbolaget och hjälper dig få tillbaka dina pengar.

Beräkna din ersättning här!
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS