Därför är Patek Philippe auktionshusens favorit

Patek Philippe
Klockor från Schweiziska urmakaren Patek Philippe betingar höga priser på auktion (Foto: Sothebys).
Annika Menckel
Annika Menckel
Uppdaterad: 19 okt. 2022Publicerad: 19 okt. 2022

Lyxklockor från varumärket Patek Philippe betingar just nu de allra högsta priserna på auktion. Här kan du läsa om klockorna som dragit in allra mest under de senaste tjugo åren.

För den som är intresserad av riktigt dyra klockor, och har följt andrahandsmarknaden och auktionshusen de senaste tjugo åren, kommer det kanske inte som  någon överraskning att det anrika schweiziska klockföretaget, Patek Philippe just nu är riktigt hett.

Men så har det faktiskt inte alltid varit.

Det var först för tjugo år sedan som lyxklockor från Patek Philippe började klubbas för mer än 2 miljoner dollar, alltså runt 20-22 miljoner kronor, på klockauktioner världen över.

Experter menar att det är det intresset för mekaniska lyxur, som exploderade under 1980-talet som ligger bakom de höga priserna på andrahandsmarknaden, skriver Robb Report.

Mekaniska ur åter på modet

Vissa menar också att det är Patek Philippes introduktion av Kaliber 89, ett fickur som lanserades för att fira varumärkets 150-års jubileum, som ligger bakom toppnoteringarna för attraktiva modeller på auktion.

Under samma tidsperiod ökade även Rolex i popularitet, vilket visar på att sportklockor av stål kan vara värda många miljoner kronor för samlare.

Här nedan följer Robb Reports sammanställning över de armbandsur som betingat högst pris på auktion under de senaste tjugo åren – föga förvånande så dominerar Patek Philippe.

10. Rolex Daytona Ref. 6265 “Enhörningen”

Rolex

Den unika Rolexklockan klubbades för  nästan 6 miljoner kronor 2018 (Foto: Philips).

Daterad cirka 1970 är det unika armbandsuret från Rolex. Ref. 6265 “Enhörningen” Cosmograph Daytona i 18 karats vitguld med svart urtavla.

Klockan såldes för 5 936 906 dollar, alltså omkring 65 miljoner kronor, under Phillips auktion “Daytona Ultimatum” i Genève 2018.

9. Patek Philippe Titanium Ref. 5208T-010

Patek

Den här klockan är tillverkad i titan, ett ovanligt material för Patek Philippe(Foto: Patek Philippe).

Den första klockan från Oatek Philippe att kvala in på listan betingade ett pris på  6 200 200 dollar, dryga 62 miljoner kronor, under Christies auktion i Genève 2017.

Det unika med den här klockan är att den tillverkades inför en välgörenhetsauktion och är i titan. Ett material varumärket använder ytterst sällan.

8. Patek Philippe Tiffany signerad Nautlius Ref. 5711/1A-018

Patek Philippe

Den vinnande budgivaren hade inte inte råd att lösa ut detta exemplar med Tiffanyblå urtavla (Foto: Philips).

Den här modellen slutade tillverkas i början av 2021, men överraskade sina kunder med en specialutgåva i december samma år. Specialutgåvan har en urtavla signerad juveleraren Tiffany & Co, och urtavlan är i varumärkets unika blå färg.

Samma månad såldes den på Phillips auktion i New York för 6 503 500 dollar, alltså drygt 72 miljoner kronor.

Men köparen som tog hem budgivningen kunde inte betala, därför gick klockan till näst högst bud – 6 201 000 dollar, 68,9 miljoner kronor ungefär.

7. Patek Philippe Stainless Steel Ref. 5016A-010

Patek Philippe

Dyrgripen har de tre “komplikationer” som samlare värderar högst (Foto: Patek Philippe).

Den här modellen är utrustad med de tre komplikationerna som samlare värderar allra högst – ett urverk med tourbillon, minutrepetition och evighetskalender.

Det unika uret består av hela 506 delar och klubbades för 7 259 347 miljoner dollar, nästan 81 miljoner kronor, under Phillips auktion i Genève, november 2015.

6. Patek Philippe Two-Crown World Time Ref. 2523 Eurasia

lyxkockor

Ett unikt ur i guld och en urtavla med karta över Eurasien såldes våren 2021 på auktion i Genève (Foto: Philips).

Det här en ovanlig och väldigt unik klocka från den schweiziska mästaren.

I guld och med två kronor, har urtavlan en karta över Eurasien, det vill säga landmassan Europa och Asien.

Det speciella uret såldes för nästan 87 miljoner kronor, 7 819 051 miljoner dollar, av Phillips i Genève våren 2021.

5. Patek Philippe Ref. 2523 Gobbi

Patek Philippe

Signerad Patek Philippe och Gobbi tillverkades den här dyrgripen 1953 (Foto: Christies).

Patek Philippe Ref. 2523 tillverkades 1953. Det är det enda exemplaret som man känner till som är såld av Gobbi, en italiensk mycket känd juvelerarbutik som även säljer lyxklockor.

Auktionshuset Christies beskrev klockan som “hisnande unik” , och den klubbades också för en hisnande summa.

För drygt 101 miljoner kronor, 9 008 856 dollar, klubbades den för i Hong Kong 2019.

4. Patek Philippe “Pink on Pink” Ref. 1518

Patek Philippe

Den här lyxiga klockan tillhörde en gång en egyptisk prins (Foto: Sothebys).

Proveniens gör ofta ett föremål mer attraktivt, och det samma gäller för lyxklockor. Den här klockan tillhörde en gång i tiden Prins Mohammed Tewfik Adil “T.A.” Toussoun av Egypten. Han ska ha köpt klockan 1951 och den stannade i hans ägo under hela hans liv.

Patek Philippe “pink on pink” ref. 1518 i roséguld där även urtavlan är i roséguld, auktionerades ut i sin originalbox med certifikat och instruktioner intakta.

Den klubbades för 9 570 000 dollar, alltså omkring 106 miljoner kronor av Sothebys i New York 2021.

3. Patek Philippe Ref. 1518 Perpetual Calendar Chronograph

lyxklockor

Ref. 1518 var det fösta kronografamrbandsuret att tillverkas i en serie (Foto: Phillips).

Den här modellen är så ovanlig att inte ens varumärkets museum i Genève har ett exemplar.

Ref. 1518 var världens första kronografarmbandsur att producerades i en serie av någon tillverkare.

Den gick under klubban 2016, och hela 11 112 020 miljoner dollar, alltså mer än 123 miljoner kronor, fick den vinnande budgivaren betala.

2. Rolex Ref. 6239 “Paul Newman” Cosmograph Daytona

patek philippe

Paul Newmans Daytona från Rolex var en present från hans fru, Joanne Woodward (Foto: Phillips).

Rolex Ref. 6239 Cosmograph Daytona köptes omkring 1968 av Joanne Woodward, som gav klockan till sin man, skådespelaren Paul Newman.

Newman hade precis börjat med motorsport, och baksidan har inspriptionen “Drive carefully me”.

Av samlare anses Nemans klocka var en helig gral. Inte konstigt då, att försäljningssumman satte rekord under Phillips auktion i New York 2017.

Budgivaren var anonym och hen betalade den enorma summan 17 752 500 dollar, alltså nästan 198 miljoner kronor!

1. Patek Philippe Ref. 6300A-010 Grandmaster Chime

Patek Philippe

Detta är världens dyraste klocka som någonsin sålts på auktion (Foto: Patek Philippe).

Första platsen över de dyraste klockorna på auktion kniper Ref. 6300A-010 Grandmaster Chime från, yep, Patek Philippe så klart.

Den såldes för otroliga 31 000 000 miljoner dollar, det vill säga nästan 340 miljoner kronor. Det är den dyraste klocka som någonsin sålts på auktion.

Klockan är en unik version av modellen som lanserades 2014 för att fira klocktillverkarens 175 år på marknaden.

Den dubbelsidiga vändbara klockan har fler än 1500 komponenter och har 20 komplikationer.

Vill du läsa mer om lyxklockor? Så här enkelt skaffar du Dagens PS kostnadsfria nyhetstjänst.

Läs även: Unik klocka från Cartier satte rekord på auktion