Bukowskis auktionerar ut doldisens konstskatt

Bukowskis
Peter Dahls "Vino-Tinto-gänget" är en av Sivert Oldenvis dyrgripar som Bukowskis auktionerar ut. (Foto: Skärmdump från Bukowskis)
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 25 aug. 2023Publicerad: 25 aug. 2023

Han samlade sin konst i det tysta och hade till och med en egen konsthall på Djursholm – nu går en del av samlingen under klubban på Bukowskis.

Dagens Industri berättar om Sivert Oldenvi, som samlade på sig mängder av dyrgripar inom konstvärlden i tysthet.

“Pappa var inte en vanlig pappa på något sätt”, säger sonen Wilhelm Oldenvi till tidningen.

Sivert Oldenvi lämnade jordelivet 2022 och kvar blev ett hus “fyllt med konst, konstböcker, brev och lådor med artikelutklipp om konst”, skriver Di och berättar att hans fallenhet var störst för samtida konst i Norden.

Han ägde, framgår det, flera verk av samma konstnär.

Konsthallen i villan var tre våningar

Genom konsten umgicks “doldissamlarens” tre barn, Sandra, Jeannette och Wilhelm, med sin far.

“Pappa tog med oss på konstutställningar. Det fanns tavlor och glasföremål i hela vårt hem, så möjligheterna att ta hem kompisar och leka var rätt begränsade”, minns Wilhelm Oldenvi.

“Statue” Signerad Torsten Andersson och daterad -98 a tergo. (Foto: Bukowskis)

I villan i Djursholm byggde han en konsthall i tre våningar och ett fåtal bjöds in för att betrakta de exklusiva konstföremålen, bland “vip”-gästerna återfanns respektive konstnär med familj.

Bukowskis auktion äger rum 20 september och då går 159 målningar och 62 glasobjekt ur Sivert Oldenvis samling under klubban.

Peter Dahls “Vino-Tinto-gänget” är en av rariteterna som auktioneras ut.

Det hela föregås av en visning på Bukowskis 15-19 september.

Läs även: Tavla värderades till 6000 – såldes för miljonbelopp Dagens PS

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Mångårig journalist med erfarenhet från en rad medier. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

Ola Söderlund
Ola Söderlund