Dagens PS

Putin-uttalande eldar på gaspriser

Putin
Putin uttrycker sig skeptisk till möjligheterna till ett nytt leveransavtal som säkrar de ryska gasleveranserna till Europa, det får gaspriserna att stiga. (Foto: Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP/TT)
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 27 dec. 2024Publicerad: 27 dec. 2024

Priserna på europeisk naturgas sticker i väg upp på fredagen efter ett utspel från Rysslands president Valdimir Putin, rapporterar Bloomberg.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Putin uttrycker sig skeptisk till möjligheterna till ett nytt leveransavtal som säkrar de ryska gasleveranserna till Europa där transporterna ska gå genom Ukraina.

“Det finns inget kontrakt, och det är omöjligt att avsluta det på tre till fyra dagar”, sade Putin på en presskonferens.

Det här får priserna på naturgas att stiga. Terminerna på naturgas till Europa stiger på fredagen med som mest 5 procent.

Ukraina motsätter sig ett avtal som gynnar Putin

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har samtidigt motsatt sig ett avtal som genererar ryska intäkter, skriver Bloomberg.

Även tidigare i veckan steg priserna på spekulationer om att gaskranen ska strypas vid årsskiftet när det nuvarande avtalet löper ut.

“Länder som Slovakien är starkt beroende av Gazprom för att möta efterfrågan på naturgas, även om stora delar av Europa avvänjer sig från rysk gas i rörledningar”, konstaterar Bloomberg.

Putin antyder enligt nyhetsbyrån att Ryssland kan överväga andra rutter och är redo att börja leverera gas till Europa via Polen omedelbart om Warszawas regering tillåter det.

Läs även: Ryssland vill sälja gas via Turkiet Dagens PS

ANNONS
Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS