Dagens PS

Norge: "Låt förskolorna förbereda för krig"

Statsministern vill att Norge ska vara förberett på krig
Norges statsminister Jonas Gahr Støre i dubbel upplaga. Hans varnande finger gäller norrmännens beredskap inför krig och incidenter. (Foto: Terje Pedersen/NTB-TT)
Torbjörn Karlgren
Torbjörn Karlgren
Uppdaterad: 08 maj 2025Publicerad: 08 maj 2025

Norges statsminister Jonas Gahr Støre vill att norrmännen ska vara beredda på krig. De förberedelserna ska börja redan i förskolan, menar han.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Norge presenterar en ny säkerhetsstrategi där fokus är på stärkt försvar, samhällelig motståndskraft och ekonomisk säkerhet.

Där påpekas hur landet måste vara medvetet om hot från Ryssland och Kina och på ”utmaningar” i relationen mellan Europa och USA.

För första gången säger nu statsminister Jonas Gahr Støre att norrmännen måste vara beredda på krig.

”Vi måste återigen vara beredda på att krig ska drabba Norge”, säger statsministern hos Dagens näringsliv.

Nya uppgifter: Så lurade ryske spionen Norge. Dagens PS

Vill samordna kris och beredskap

Regeringen har under fem månader arbetat med en ny nationell säkerhetsstrategi, som presenteras denna torsdag. Målet har varit att samordna de beredskapsplaner och krisresurser som finns och att göra allmänheten medveten om läget.

”Vi måste leva med ett farligare och oförutsägbart Ryssland som granne. Och med tanke på den granne vi har, med tanke på vad som händer i Europa, måste vi vara beredda på att även vi kan drabbas”, konstaterar Jonas Gahr Støre.

”Det är inget vi ser som troligt eller något som är på väg att hända, men att ta ansvar för frihet och oberoende handlar om att vi måste vara förberedda”, tillägger han.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

Förbered för incidenter

Statsministern vill bland annat att norrmännen ska vara beredda på allvarliga incidenter ”under krigströskeln”.

”Skillnaden mellan krig och fred utmanas i vår tid. Det finns ingen tydlig skillnad. När uppstår aggression, en konfliktsituation?”

”Traditionellt tänker man när det sker en militär attack, när en militär enhet rör sig över gränsen. Eller är det om elsystemet slocknar? Eller är det med vad vi kallar hybrida, komplexa och allvarliga hot? Det händer mycket under krigets tröskel, vilket samhället måste vara medvetet om”, säger Støre.

Ska gälla alla i Norge

Det här vill den norske statsministern ska gälla hela samhället, även barnen.

”Människor kan tala förnuftigt och sanningsenligt med sina barn”, säger Støre.

Det viktigaste rådet är att vara medveten och kritisk och det ska alla träna på, stora och små.

”Följ med och tänk själv. Människor måste tänka på vilka ord de använder, var de deltar och vilket ansvar de tar. Vem litar de på? Sådana frågor kan egentligen vara utbildning i förskolan, men de är faktiskt också avancerad läroplan för vuxna”, menar den norske statsministern.

ANNONS

I ett annat perspektiv påpekar Jonas Gahr Støre att Nato och samarbetet med USA fortfarande är ”mycket viktigt” för Norge men att man inte ska lägga alla ägg i samma korg.

Nordiskt samarbete och närmare band med Storbritannien, Frankrike, Tyskland och Polen kommer att bli viktigare för regeringen framöver, förklarar han.

Norsk jackpot – stor fyndighet av kritiska mineraler. Dagens PS

“Fyra krig samtidigt” – norska oljefonden varnar för splittrad värld. Realtid

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Torbjörn Karlgren
Torbjörn Karlgren

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

Torbjörn Karlgren
Torbjörn Karlgren

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS