Dagens PS

Ryssland hotar fredsbevarande styrkor i Ukraina

Ryssland
Ryssland ser utländska fredsstyrkor i Ukraina som legitima mål för landets militära styrkor. (Foto: Rysslans försvarsdepartement/AP)

Ryssland  betraktar utländska fredsstyrkor i Ukraina som legitima mål för vapenvåld, låter Moskva meddela.

Enligt Ryssland är planerna på att inrätta utländska fredsstyrkor i Ukraina ”farliga och destruktiva”.

Det uttalandet gör nu Maria Zacharova, talesperson för utrikesdepartementet i Moskva, uppger TT med hänvisning till AFP.

Ryssland: Legitima mål för våra styrkor

”Alla sådana enheter och anläggningar kommer att betraktas som legitima militära mål för de ryska väpnade styrkorna. Dessa varningar har utfärdats upprepade gånger på högsta nivå och gäller fortfarande”, deklarerar Zacharova som anser att Ukraina och dess allierade i Europa är ”krigets axelmakter”.

Frankrike och Storbritannien har enats om att utpostera internationella styrkor i Ukraina och att skicka soldater om fred uppnås, och reaktionen nu från Moskva är den första hittills, framgår det. 

USA har lovat övervaka en eventuell vapenvila mellan Ryssland och Ukraina.

Läs också: Nu svänger Trump igen: ”Har aldrig hänt” DagensPS

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.